zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda opět odložila rozhodnutí o snižování hluku

20.01.2006
Hluk
Vláda opět odložila rozhodnutí o snižování hluku

PRAHA -- O další týden odložila vláda rozhodnutí o zvýšení ochrany lidí před hlukem a vibracemi. Kabinet měl nařízení o zmírnění hluku z nočního provozu železniční dopravy a hluku z letecké dopravy na programu jednání už minulou středu, tehdy ho odložil o týden stejně jako dnes. Nařízení vychází z evropské směrnice, která navrhuje také snížit mezní hranici hluku na pracovišti z 90 na 87 decibelů a zavést povinnost zaměstnavatelů minimalizovat rizika z něj plynoucí.

Nařízení obsahuje prvky stejné směrnice, kvůli které Brusel na Česko apeloval v polovině loňského roku. Evropská komise tehdy upozornila, že pokud Praha do dvou měsíců uspokojivě neodpoví, bude pohnána k Evropskému soudnímu dvoru. Vláda tehdy už za sebou měla neúspěch s novým zákonem o hluku. Jeho první verzi vetoval prezident Václav Klaus. Mimo jiné se mu nelíbilo, že k předpisu byl přidán návrh zákazu privatizace nemocnic. Poslanci nedokázali prezidentovo veto přehlasovat.

Všechny členské státy by směrnici měly převzít do února. Norma zavádí společný postup, jak se bránit přílišnému hluku, snižovat ho a vyhýbat se mu. Podle odborníků pracuje v Česku téměř čtvrt milionu zaměstnanců v prostředí, kde jsou vystaveni hluku vyšších hodnot než 85 decibelů, který už je pro jejich zdraví rizikem.

Hluk patří ve světě k nejčastějším příčinám vzniku nemocí z povolání. Velké zátěži jsou v tomto ohledu vystaveni například lidé v hutní výrobě a strojírenství či třeba v textilkách. Počet těchto onemocnění v tuzemsku ale v posledních letech klesá.

Vedle hluku se navrhované nařízení snaží omezit i působení vibrací, které poškozují ruce pracovníků v řadě odvětví. V této oblasti je nařízení údajně dokonce tvrdší než evropská směrnice. Limity v ní uvedené považuje ministerstvo za neuspokojivé.

Zdroj: Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí