zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

25.01.2006
Obecné
Krátce - různé

Záplavy, které v posledních několika letech výrazně zasáhly řadu evropských států, mohou být zmírněny ekologickým zemědělstvím.
Podle výzkumu provedeného Spolkovým výzkumným ústavem pro zemědělství (Bundesforschungsanstalt für Landwirtschaft) se zjistilo, že půdy v ekozemědělství mají schopnost přijmout až dvojnásobné množství vody než plochy konvenční.
Půda v ekologickém zemědělství nejenže obsahuje až sedmkrát více žížal, má také vyšší obsah humusu. Biopůdy tak mají vyšší prostupnost, což může při záplavách hrát zásadní roli.

Evropská komise chystá velký zásah do zakázek na autobusy, kamiony a dodávky pro radnice a úřady. Navrhla směrnici, podle níž by nejméně čtvrtina nově pořizovaných vozidel ve veřejných službách musela být ekologicky čistá a nezatěžovala by životní prostředí tolik jako vozy poháněné naftou či benzinem. Direktiva se má týkat pouze vozů těžších než 3,5 t. Časem by EK platnost ráda rozšířila i na lehčí vozidla. K tomu, aby se návrh mohl stát evropským zákonem, bude ještě potřebovat souhlas členských států a Evropského parlamentu.

LogicaCMG zvítězila ve výběrovém řízení na systém pro řízení snižování emisí skleníkových plynů automobilového gigantu Ford. Řešení EMISSION Logic pomůže automobilce maximálně efektivně splnit požadavky Evropské směrnice o emisním obchodování (EU ETS - Emissions Trading Scheme) a obdobných iniciativ v Severní Americe. Bude instalováno v deseti národních pobočkách společnosti Ford a bude řídit sledování emisí a ostatních skleníkových plynů, jejich neustálé porovnávání s přidělenými emisními povolenkami, plnění dalších závazků, bude srovnávat alternativní scénáře a strategické volby, vyhodnocovat úspěšnost jednotlivých projektů, podporovat manažerské rozhodování a automaticky vytvářet zprávy a výkazy. Vedení automobilky bude mít prostřednictvím tohoto systému k dispozici různé metodologie a postupy. EU ETS, které vstoupilo v platnost 1. 1. 2005, ukládá cíle pro snižování emisí CO2 společnostem z nejrůznějších odvětví, od výroby elektřiny k výrobě stavebních hmot.

České republice patří čtvrté místo na světě v globálním přehledu péče o životní prostředí. Uvádí to dnešní britský deník The Guardian. Přehled připravili pro letošní Světové ekonomické fórum v Davosu vědci ze dvou amerických univerzit.
Na prvním místě je podle nich Nový Zéland, dále pak Švédsko, Finsko, Česká republika a Velká Británie.

Mladoboleslavsko - V silných mrazech havárie vodovodů zatím nehrozí. Většina odborníků se ale shoduje, že situace se zhorší ve chvíli, kdy mrazy poleví. Při oteplení totiž začne půda více pracovat a velký tlak pak snadno rozvody vody poškodí. "V posledních 14 dnech bylo sice přímo v Mladé Boleslavi více poruch, ale spíše drobnějšího charakteru. Mrazy určitě vliv na větší počet poruch mají, ale projeví se teprve tehdy, až mrazy poleví," uvedl Tomáš Žitný, technický náměstek Vodovodů a kanalizací Mladá Boleslav. Ani ve Středočeském kraji se žádné havárie vodovodů zatím nestaly. Středočeským vodárnám se většinou ozývají lidé, kterým zamrzly vodovody nezabezpečené proti mrazům.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí