zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Blovickým se voda z Plzně prodražila

26.01.2006
Voda
Blovickým se voda z Plzně prodražila

Blovice - Blovické vodnéa stočné patří mezi ta dražší v Čechách.

"I když našich čtyřicet devět korun není žádná tragédie, spolu se zdražením plynu a elektrické energie to není úplně příjemné. Uměl bych si představit levnější vodu," komentuje situaci starosta Jan Poduška. Důvodem je téměř pětadvacetikilometrový přivaděč zásobující blovické domácnosti plzeňskou vodou.

"Rozhodnutí přivádět vodu z Plzně padlo v roce 1994. Důvodem byla nedostačující kapacita tehdejší blovické úpravny vody a údajně také nevhodná voda z řeky Úslavy," vysvětluje důvody vedoucí k rozhodnutí o položení dálkového vodovodního potrubí blovický starosta.

Za účelem zbudování přivaděče založily Blovice, Starý Plzenec i některé další obce ležící na trase plánovaného vodovodu sdružení obcí Vodovodní přiváděč. Stavba se úspěšně rozeběhla, pak ale nastaly problémy.

"Před dvěma lety vystoupily ze sdružení Nezvěstice a požadovaly vrácení všech prostředků, které do projektu vložily. Jednalo se asi o tři miliony a věc se řešila až u soudu. Nezvěstice ho vyhrály. Pak nastalo hromadné odhlašování dalších obcí," popisuje vzniklou situaci Jan Poduška. Nakonec v roce 2004 vystoupily i Blovice, aby nenesly rizika zkrachovalého sdružení obcí.

"Krach způsobilo právě vyplacení zmíněné částky Nezvěsticím i podle mého nezodpovědné chování dalších obcí," konstatuje Poduška.

V konkurzu koupila přiváděč soukromá firma, která teď na základě předloženého přehledu oprávněných nákladů určuje ceny.

"Meziročně se cena zvýšila o šest korun. Kdyby byl vodovod obecní, cena by byla nižší asi o tři koruny," kalkuluje blovický starosta. Soukromou firmu vlastnící přivaděč ovšem čeká ještě dořešení výkupu pozemků a kolaudace stavby, což musí stihnout do dvou let. Ze zaniklého sdružení zůstalo Blovicím i zhruba šestimilionové břemeno splácení státní půjčky.

"Kdyby obce bývaly souhlasily, mohl být přiváděč spravován městem Blovice a voda by dnes byla levnější. Dnes jsme závislí na plzeňské vodě, a kdyby přestala téct, město by bylo ochromeno," zamýšlí se Poduška.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí