zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Temelíně unikla radioaktivní voda

27.01.2006
Havárie
V Temelíně unikla radioaktivní voda

V ochranném obalu reaktoru druhého bloku jaderné elektrárny Temelín, který je odstaven kvůli výměně vysokotlakého rotoru turbogenerátoru, unikla v noci na středu radioaktivní voda. Kontaminovaná kapalina byla zachycena ve speciální jímce a nedostala se mimo její prostor. Nikdo ze zaměstnanců elektrárny nebyl ozářen.

TEMELÍN - "Únik chladící vody byl pravděpodobně způsoben netěsností jedné z armatur. Při události nedošlo k uvolnění radioaktivních látek do životního prostředí a mimo kontrolované pásmo elektrárny. Nebylo ani ohroženo zdraví zaměstnanců elektrárny," řekl Právu mluvčí temelínské elektrárny Milan Nebesář.

Vzhledem k nutnosti dochlazení zmíněné části zařízení bude podle něho možné poruchu přesně identifikovat až v průběhu čtvrtka. "Každopádně je jasné, že odstávka druhého bloku se kvůli této závadě protáhne. O jak dlouho, to zatím říci nedokážu," poznamenal Nebesář.

Událostí v Temelíně se začal okamžitě zabývat Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). "Zatím mohu říci jen to, že nedošlo k úniku radioaktivity do okolí ani k ozáření zaměstnanců či jiných osob. Více budeme vědět po dochlazení bloku. Do elektrárny vyšleme mimořádnou inspekci," konstatovala předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Novinky

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí