zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zimoviště vodních ptáků se změnilo v krvavá jatka

30.01.2006
Příroda
Zimoviště vodních ptáků se změnilo v krvavá jatka

Labutí těla bez hlav, všude krvavé stopy a chuchvalce vytrhaného peří - takový obrázek se ve čtvrtek ráno naskytl ekologům na zimovišti vodních ptáků u Svatého Jiří v Plzni. Spoušť má podle vedoucího záchranné stanice ptactva v Plzni Karla Makoně na svědomí některý z predátorů.

PLZEŇ - "Na zamrzlou Berounku predátory láká velká koncentrace ptáků, kteří jsou nuceni nocovat na ledu, tedy mimo vodní hladinu, kde jsou jinak proti přirozenému nepříteli v bezpečí," uvedl Makoň. Jak dodal, patrně se jednalo o lišku nebo norka.

"Číhal schovaný v pobřežní vegetaci, ze které pak úspěšně zaútočil, když využil momentu překvapení. Jako oběť si vybral mladé nemocné labutě, takže paradoxně přispěl k ozdravení zimující ptačí populace. Taková smrt je v přírodě přirozeným jevem a nelze z toho vyvolávat nějakou hysterii," uzavřel Makoň.

Na zimovišti u Svatého Jiří je podle odhadu ornitologů okolo osmi set ptáků. Největší zastoupení mají divoké kachny a labutě. Vidět jsou tam ale například i Morčák velký, Kormorán, Polák velký či Hvízdák euroasijský.

www.novinky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí