zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Komunisté životní prostředí nechrání

31.01.2006
Obecné
Komunisté životní prostředí nechrání

Překvapilo mne tvrzení Štěpána Kotrby o údajném "zezelenání" komunistů, jelikož podle mých zkušeností obvykle právě komunisté (jak v českém, tak v evropském parlamentu) hlasují proti většině návrhů směřujících k udržitelnému rozvoji.

Přečetl jsem si proto návrh volebního programu KSČM, na který odkazujete v článku. Oněch pár "zelených" bodů jsem však v rudé záplavě měl problém vůbec najít. A jejich formulace mne zděsila.

Seznámil jsem se za život s řadou ekologických politik nebo strategii udržitelného rozvoje, ale tohle je opravdu otřesné. Kromě pár líbivých floskulí a la "zohledňovat soulad ekologických a národohospodářských priorit" NIC. Žádný cíle, žádné nástroje ... a jak si komunisté onen soulad priorit představují v praxi asi nejlépe ilustruje jejich podpora pro zboření dalších severočeských obcí ve prospěch těžby uhlí.

Nezlobte se, tohle se za "rudozelený program" nedá považovat ani v nejfantastičtějším snu. Tohle na mne spíše dělá dojem, že bylo opsáno že závěru 15. nebo 16. sjezdu KSČ z 80. let, kde místo RVHP bylo autory dosazeno EU. Snad jen zkratku EIA dodali.

Ostatně rétorika "šéfa" českých komunistů v Bruselu - soudruha Ransdorfa - hřímajícího např. proti návrhu reformy chemické politky REACH nesvědčí o valnému zájmu KSČM o životní prostředí. Není divu, že klub severské zelené levice je podle zpráv z Bruselu z chování a postojů českých komunistů značně zklamán.

Za vyložený výsměch voličům považují bod slibující: "Garantování práva občanů dozvědět se o ekologických dopadech staveb v jejich okolí a právo účastnit se správních řízení. " Mohu Vám v případě zájmu doložit spoustu inciativ českých komunistů PROTI účasti veřejnosti v rozhodovacím procesu a PROTI právu majitelů pozemků bránit se stavbám ohrožujícím životní prostředí.

Jistě znám i pár přesvědčených komunistů, kteří jsou v oblasti ochrany životního prostředí aktivní. Ale ti si stěžují, její názory ve straně málokdo neposlouchá a ani komunistikce Haló noviny nechtějí tisknou jejich texty.

Miroslav Šuta

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí