zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ze zchátralých libereckých lázní vyvezli dělníci tuny odpadu

07.02.2006
Odpady
Ze zchátralých libereckých lázní vyvezli dělníci tuny odpadu
LIBEREC - Tuny odpadu už vyvezli dělníci ze zchátralé památkově chráněné budovy městských lázní, kterou loni v květnu koupila liberecká radnice. Odpadem a sutí už naplnili 20 velkoobjemových kontejnerů a práce stále nekončí. "Další dva kontejnery naplnil holubí trus. Pracovníky, kteří budovu čistili a proti holubům zabezpečovali, dokonce ptáci napadali," řekl mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych.

Zcela vyklizena je už podle Korycha půda a druhý suterén, nyní se pracuje na prvním suterénu. Úklidové práce podle něho pokračují i v zimních měsících. Město chce letos do úklidu a nejnutnější sanace historické budovy investovat zhruba deset milionů korun. Na 7,5 milionu přijde oprava střechy a další nezbytné opravy, zbytek je určen na stavebně-technický průzkum a projektovou dokumentaci.

Novorenesanční lázně byly postaveny v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga. Vznikly v době největšího rozmachu tehdy německého města a tvoří architektonicky ojedinělý celek se sousedním Severočeským muzeem a dětskou poliklinikou. Město památku získalo v dražbě za devět milionů korun, aby ji zachránilo před zničením.

Více než sto let starou novorenesanční památku poškodila v minulosti především dešťová voda, která řadu let pronikala do místností děravou střechou. Lázně tak doplatily na opakované změny majitelů, kteří zanedbávali údržbu. Celková rekonstrukce památky vyjde podle odhadů na 250 až 350 milionů korun. Původnímu účelu už ale zřejmě nikdy sloužit nebude. Podle radnice by se z ní mohla stát víceúčelová reprezentativní budova, jež by se stala součástí plánovaného Centra vzdělanosti Libereckého kraje.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí