zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Bošovicích sázejí na sílu větru

07.02.2006
Obecné
V Bošovicích sázejí na sílu větru
Bošovice Ekologické obnovitelné zdroje elektřiny mají v Bošovicích na Vyškovsku zelenou. Tamní obecní úřad vyšel vstříc firmě Ventureal, která předložila projekt na vybudování parku větrných elektráren na území obce. Pokud se projektu nepostaví nic do cesty, mohl by vítr roztáčet mohutné listy elektráren nad obcí už příští rok.
" Pracujeme se dvěma variantami, pravděpodobnější je ta, že elektráren by bylo šest, podle druhé jich má být osm. Všechna zařízení mají být dvoumegawattová, napojení do sítě by bylo v Sokolnicích," vysvětlil Jiří Přikryl z firmy Ventureal. Projekt je podle něj zatím ve fázi, kdy se posuzují jeho možné dopady na životní prostředí.
Pokud se investice podaří, nepřijde zkrátka nejen příroda, ale ani obec Bošovice. Za umístění elektráren totiž od firmy dostane statisíce korun na vylepšení rozpočtu. " Zatím máme na úřadě fascikl s ekologickým rozkladem věci," uvedl místostarosta Bošovic František Konečný.
Elektrárny mají stát na kopci jihozápadně od obce, nejméně kilometr daleko od zástavby. Výška rotorů bude podle Přikryla maximálně sto deset metrů, průměr nejvýše devadesát metrů. Vysoká je také cena investice, která přesáhne půl miliardy korun. Návratnost vkladu do větrných elektráren je zhruba patnáct let a jejich životnost dvacet až pětadvacet let.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí