zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Středočeský kraj uvažuje o zavedení ekologické hromadné dopravy

10.02.2006
Obecné
Středočeský kraj uvažuje o zavedení ekologické hromadné dopravy

PRAHA -- Středočeský kraj chce v částech středních Čech, kde je nejvíce znečištěné ovzduší, v budoucnu zavést veřejnou hromadnou dopravu šetrnější k životnímu prostředí. Možnosti přechodu hromadné dopravy na alternativní druh paliva nastíní studie, kterou si kraj zadá. Na zpracovatele kraj v dohledné době vypíše výběrové řízení, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Vilém Žák.

"Cílem studie bude zjistit možnosti, jak nejefektivněji ulevit oblastem, kde jsou překračovány limity oxidů dusíku v ovzduší tím, že se přemění hromadná doprava na jiný druh paliva, a to hlavně na zemní plyn," uvedl náměstek.

Zpracovatel má vytypovat nejvhodnější místa, kde bude zavedení ekologické dopravy především žádoucí, posoudit, zda by na alternativní paliva měla jezdit i doprava nákladní, a navrhnout komplexní řešení problému, včetně například umístění čerpacích stanic plynu. Studie, která bude kraj stát zhruba milion korun, má zvážit i veškeré ekonomické ukazatele. Materiál má být hotový do konce roku.

Ekologické autobusy by se měly v rámci kraje objevit nejdřív nejspíše v Kladně či Mladé Boleslavi a později i v dalších velkých městech silně zatížených dopravou, předpokládá Žák.

Ekologické autobusy na zemní plyn jezdí už v několika krajích a městech, například v Ústeckém a Plzeňském kraji, Prostějově či Havířově. Nejvíce plynových autobusů mezi dopravci v ČR vlastní dopravní podnik v Ústeckém kraji. Jezdí jich 60, což je přibližně čtvrtina všech vozů společnosti.

Libuše Hanzalová
Zdroj: Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí