zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelená, modrá, žlutá a bílá barva provázejí třídění odpadu

10.02.2006
Odpady
Zelená, modrá, žlutá a bílá barva provázejí třídění odpadu
Ústecký kraj zahájil na sklonku roku 2005 informační kampaň, která vyzývá k třídění odpadů do plastových nádob v zelených, modrých, žlutých a bílých barvách. Pro domácnosti připravil 250 tisíc informačních čtyřstránkových letáků s titulkem Novoroční předsevzetí, do nichž je vložen plastikový sáček. Obsah letáčku nabízí nejen jednoduché návody k tomu, jak s tříděním odpadů začít, ale při zaslání správné odpovědi v tipovací soutěži získává každý možnost uspět v soutěži o ceny, v níž je hlavní výhrou trekkingové kolo.

Informační kampaň i soutěž připravila ve spolupráci s Krajským úřadem Ústeckého kraje autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a. s., a záštitu nad celou akcí převzal člen Rady Ústeckého kraje Antonín Terber: "Domácí odpad není určen na skládky, je nutné na něj pohlížet jako na surovinu určenou k dalšímu zpracování. Těší mě, že obce v našem kraji jsou na tom s tříděním ve srovnání s jinými regiony velice dobře. Přesto ale cítíme potřebu intenzívněji propagovat myšlenku třídění odpadů - je to veřejné téma, o němž se zatím v našem regionu příliš nemluví."

Součástí informační kampaně pro letošní rok bude několik akcí zacílených na propagaci třídění domovního odpadu. "Pro mnohé už není problém separovat doma sklo, plasty nebo papír. Naprosto jiná situace nastává ve chvíli, kdy se potřebujeme zbavit různých typů baterií do domácích spotřebičů. Věřím, že se ve veřejné diskusi objeví několik dobrých nápadů, jak se účinně vracet k recyklaci," nastínil Antonín Terber jeden z konkrétních cílů probíhající informační kampaně.

Ústecký kraj: Třídění odpadu v číslech

Do třídění komunálního odpadu je již intenzívně zapojeno 320 měst a obcí - díky projektu, se do třídění odpadů zapojilo 31 obcí.

V současné době obyvatelé kraje vytřídí 14,99 kg odpadů na osobu/rok (bez kovů) oproti 12,04 kg na osobu/rok v roce 2004.

V roce 2005 bylo celkem instalováno 785 nádob do 108 obcí v kraji, přičemž u 5 obcí se podařilo rozšířit sběr tříděného odpadu na všechny tři komodity, u 3 obcí se zavedl nádobový systém tříděného sběru, 10 obcí zkušebně zavedlo sběr bílého skla a celkem 31 obcí doposud vůbec odpady netřídilo a díky výpůjčce nádob začal systém třídění odpadů fungovat.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí