zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chomutov bude více kontrolovat firmy, jak nakládají s odpady

13.02.2006
Odpady
Chomutov bude více kontrolovat firmy, jak nakládají s odpady

CHOMUTOV -- Chomutovská radnice chce posílit kontrolu firem v oblasti nakládání s odpady. Živnostenský úřad eviduje 3753 provozoven na území města, smlouvu na likvidaci odpadu s technickými službami však uzavřelo jen 711 z nich. Zdá se tedy, že velké množství podniků obchází zákon a neodvádí poplatky, řekla dnes ČTK chomutovská starostka Ivana Řápková.

Město kvůli tomu posílí odbor životního prostředí o dalšího zaměstnance. Kontrolní činnost nyní provádí jen jeden pracovník městského úřadu, což je podle Řápkové vzhledem k rozsahu agendy odpadového hospodářství nedostačující. "Důslednou kontrolou by se mělo podařit vybrat na poplatcích a pokutách o zhruba milion korun ročně víc. Bude to mít i pozitivní vliv na čistotu města," uvedla.

Odpad firmy mohou likvidovat i jiným způsobem než prostřednictvím technických služeb. Intenzivnější kontroly by tak podle Řápkové měly odhalit skutečný počet podnikatelských subjektů, které odpad odkládají do cizích kontejnerů či na nepovolená místa.

Každý obyvatel Chomutova letos za svoz a likvidaci komunálního odpadu zaplatí 424 korun, o dvě koruny více než v loňském roce. Důvodem je zvýšení poplatku za uložení odpadu na skládce. Náklady na svoz a likvidaci odpadu dosahují v Chomutově s 51 000 obyvateli kolem 22 milionů korun ročně, z toho asi pět milionů hradí město ze svých prostředků.

Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí