zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nařízení o zemědělských odpadech

13.02.2006
Odpady
Nařízení o zemědělských odpadech

Ve Velké Británii potvrzuje Agentura pro životní prostředí, že nařízení týkající se zemědělských odpadů, nabývá platnosti na začátku roku 2006. Není ale možné zjistit přesné datum, od kterého se farmáři musí podrobit těmto novým důrazným předpisům. Velká Británie soustavně čelí procedurám týkajícím se porušení předpisů a nařízení EU. Evropská unie začala legální akci proti UK za nedodržování legislativy týkající se zemědělských odpadů. Odhaduje se, že kdyby všechny zemědělské odpady byly poslány na skládky, činily by vynaložené náklady 45 milionů GBP za rok. Vzniká proto otázka, co je vlastně zemědělský odpad?

Rámcová direktiva definuje odpad jako „jakýkoliv materiál nebo objekt, který jeho vlastník vyřazuje nebo hodlá odhodit“. Zástupce „Agentury pro životní prostředí“ oznamuje, že zatím není žádný definitivní seznam toho, co je odpad. Běžné příklady odpadů zahrnují injekční stříkačky, barely od oleje a dalších ropných výrobků, pytle od osiva a průmyslového hnojiva, plastové obaly a baterie atd.

Prvním rozhodnutím v novém roce je uzavření a ukončení provozování místních faremních skládek, kam se sváží zemědělský odpad. Tyto skládky budou muset mít speciální povolení, které stojí dost peněz. Agentura pro životní prostředí důrazně nabádá farmáře, kteří mají vlastní skládku, aby ji uzavřeli a zakryli zeminou.

Spalování plastů a pneumatik na farmách je rovněž zakázáno. Je to způsobeno především tím, že 10 % emisních dioxinů – polutanty, kterým je přisuzováno, že vyvolávají rakovinu – je generováno ze zemědělských zdrojů. Ti farmáři, kteří používají ke spalování kontejnerů od chemických přípravků spalovací pece je budou muset postupně během roku stáhnout. Agentura připomíná, že lidé působí jako její „oči a uši“. Jestliže agentura obdrží od nějakého člověka telefonní udání, pak musí ohlášený přestupek vyšetřit.

Nová legislativa řeší rovněž černé skládky. Má oddíl nazvaný Duty of Care (Povinnost péče), který je zaměřen na potírání nepovoleného odkládání odpadů. Je postaven na myšlence, že vždycky někdo bude sledovat odpad, který je odložen ilegálně. Duty of care leduje odpad při jeho manipulaci od toho, kdo jej vyprodukoval až po toho, kdo s ním finálně nakládá nebo jej odebírá. Agentura pro životní prostředí poskytuje veškeré informace a kontakty zemědělcům na adrese www.environment-agency.gov.uk nebo na www.wasterecyling.org.uk

Zdroj: http://www.agronavigator.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí