zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Uganda: Kde vodní elektrárny i škodí

14.02.2006
Voda
Uganda: Kde vodní elektrárny i škodí

Kampala - Uganda odmítla tvrzení, že tajně vysušuje jezero Viktoria, zdroj pitné vody pro 30 milionů lidí, kvůli zásobování svých vodních elektráren.

Zpráva americké organizace Mezinárodní říční sítě (IRN) uvádí, že v posledních dvou letech Uganda odebrala z jezera Viktoria o 55 % více vody, než dovoluje podepsaná dohoda.

Používání vody z Nilu, do kterého se voda z jezera Viktoria vlévá, je striktně kontrolováno smlouvou mezi zeměmi, kterými Nil protéká. Nejvíce vody z Nilu odebírá Egypt a ostatní země jako Etiopie, Uganda nebo Keňa by rády získaly větší podíl.

Odbornící varují před možným konfliktem mezi těmito východoafrickými zeměmi, který by mohl dojít až k válce.

Jezero Viktoria

Zdroj: Aktuálně.cz

Hladina je nejnižší za posledních 80 let

Hladina jezera je momentálně na osmdesátiletém minimu, uvedl pro agenturu Reuters expert OSN Daniel Kull.

Ten obvinil dvě vodní elektrárny společnosti Ugandan Electricity Generation, že vysušují jezero, aby tak nahradily nedostatek elektrické energie.

Kull, hydrolog spolupracující s organizací Mezinárodní strategie pro snižování katastrof při OSN uvedl, že pokud by elektrárny dodržely platné mezinárodní směrnice, vysušování by bylo poloviční.

"Momentálně by měla být hladina jezera o 45 cm vyšší," uvedla zpráva americké organizace, která byla citována v časopise New Scientist.

Organizace Mezinárodní říční sítě se snaží bránit vzniku přehrad v místech, ve kterých by ohrožovaly životní prostředí či obyvatele. Znám je její protest proti obrovské čínské přehradě Tři soutěsky nebo proti vodnímu dílu na Borneu, kde bylo zničeno mnoho hektarů deštného pralesa.

Výpadky energie

Vůdci opozice tento týden navíc obvinili ugandskou vládu z organizování pravidelných, politicky cílených výpadků elektrické energie, které obtěžují obyvatele a znepokojují investory.

Ministr informací Nsaba Nuburo však oponoval, že výpadky energie způsobilo dlouhé období sucha a neočekávané prodlevy při dostavbě nových generátorů.

Uganda závisí na energii z vodních elektráren postavených na řece Victoriin Nil. Situace se zhoršuje během období sucha. Tento týden byl přísun elektrické energie do dvoumilionového hlavního města Kampaly omezen na 12 hodin denně.

http://aktualne.centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí