zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropané se nejvíce bojí znečištěného ovzduší

15.02.2006
Ovzduší
Evropané se nejvíce bojí znečištěného ovzduší

Nepříznivých dopadů ekologického znečištění se obává plných 61 procent lidí. Vyplývá to z pravidelného průzkumu Eurobarometer.

Evropané mají největší strach ze znečištění životního prostředí a autonehod. Vyplývá to z průzkumu Eurobarometer, zaměřeného na nejobávanější rizikové faktory pro život. Nepříznivých dopadů ekologického znečištění se obává plných 61 procent lidí a zranění či usmrcení při autonehodě téměř přesná polovina obyvatel Evropské unie. Naopak nejméně lidí (20 procent) se "třese strachy" před teroristickým útokem.

Více než nesmlouvavých teroristů se Evropané obávají například přílišného tloustnutí a otravy jídlem. Průzkum však ukazuje i úroveň obav z celého života. Ve velkých obavách prožívá svoje životy zhruba třetina obyvatel EU, převážně lidí s nižším vzděláním a žen. Naopak neohroženě se nástrahami života protlouká pětina lidí. Důvodem znepokojení je z 85 procent poškození zdravotního stavu.

Odpovědi respondentů se ale výrazně liší podle věku, pohlaví a místa bydliště. Ženy se například obávají podstatně více než muži, zejména v případě nemocí a terorismu. Podobné pocity mají i respondenti starší 55 let. Obyvatelé velkých měst zase mají větší strach než obyvatelé malých sídel.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí