zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstvo životního prostředí vydalo záporné stanovisko k projektu skládky na Bakové

15.02.2006
Odpady
Ministerstvo životního prostředí vydalo záporné stanovisko k projektu skládky na Bakové

PRAHA - Ministerstvo životního prostředí ČR vydalo v pátek 10.2.2006 v rámci procesu EIA (posuzování vlivu na životní prostředí) dlouho očekávané negativní stanovisko k záměru italského investora postavit v lokalitě Baková těsně u jihozápadního okraje Prahy v katastru obce Zbuzany skládku a linku na zpracování odpadů včetně nebezpečných.

Vydáním stanoviska prozatím vyvrcholil dlouhý zápas občanů okolních obcí proti tomuto na první pohled nebezpečnému záměru, který však nachází podporu na straně zbuzanského zastupitelstva. Právě obec Zbuzany, na jejímž katastru lokalita Baková leží, si totiž od realizace záměru slibuje vítaný příjem do obecní pokladny. Jak vyplývá z textu stanoviska MŽP, k tomuto rozhodnutí významně přispěl především negativní odborný posudek zpracovaný RNDr. Martišem a trvale nesouhlasná stanoviska Středočeského kraje, okolních obcí, občanů a občanských sdružení.

Děkujeme všem, kteří se zapojili proti tomuto neblahému záměru a přispěli k dalšímu malému vítězství ve prospěch životního prostředí.

Bohužel, naše právní předpisy jsou natolik nedokonalé, že ani právě vydané nesouhlasné stanovisko MŽP není zcela závazné pro případné další změny územně plánovací dokumentace obce Zbuzany či pro územní řízení. Posuzující orgány k tomuto stanovisku mají pouze přihlížet. Nelze proto vyloučit další pokusy investora o prosazení skládky - buďme proto připraveni na další pokračování této nešťastné kauzy.

Investor se pokouší prosadit skládku na Bakové již od roku 2001. Na seznamu odpadů, jež by měly být povoleny, jsou přitom vysoce toxické a karcinogenní látky, jako např. kyanidy a PCB. Za záměrem stojí společnosti propojené s ICKM Real Estate, známou developerskými projekty Podbaba a Podvinný mlýn, ale také aférou kolem havarované skládky toxických odpadů v Pozďátkách na Třebíčsku, z níž dodnes unikají do okolí kyselé výluhy a další nebezpečné látky.

Občanské sdružení Karlštejnská cesta bylo založeno občany obcí v okolí lokality Baková s cílem pomoci zabránit realizaci záměrů ohrožujících životní prostředí před branami Prahy.

Zpráva převzata od občanského sdružení Karlštejnská cesta .

Stanovisko MŽP naleznete zde .

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí