zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sportovní lov karasů na stojatých vodách

19.02.2006
Voda
Příroda
Sportovní lov karasů na stojatých vodách

Je vůbec možné považovat lov karasů za sportovní vyžití, když je jich všude jak naseto? Domnívám se, že na tuto otázku si musí každý najít odpověď sám, ale je důležité, aby přitom nezapomněl na fakt, že i karas je živý tvor a podle toho s ním i zacházet.


Karas obecný (Carassius carassius)


Karas obecný

Je hojně rozšířen v celé východní a střední Evropě, chybí jen na Pyrenejském poloostrově, Itálii a ve Velké Británii, ale postupně se sem na přání rybářů začínají vysazovat. Karas obecný je původní druh v našich vodách.

Karas má jemné, zakulacené, tmavé, občas mírně načervenalé párové ploutve a lehce vyklenutou hřbetní ploutev. Na rozdíl od kapra jeho malá tlamička je bez vousku. Karasi žijí v teplých, mělkých a silně zarostlých vodách s měkkým bahnitým dnem. Velmi dobře snáší i ty nejtěžší podmínky. Údajně dokáže přežít zimu bez kyslíku, pokud je ve vodě dostatek sirovodíku. Zdržuje se v zatuchlých a málo okysličených vodách, které jsou chudé na potravu. Díky nedostatku potravy karasi mají tendenci zakrnět a přecházejí do zakrnělé formy(Carassius carassius m. humilis). Tehdy nepřekračují délku několika centimetrů a hmotnost několika málo dekagramů. Výjimečně mohou dosáhnout hmotnosti i více než 2kg. Bohužel v poslední době se stávají úlovky karase obecného vzácné.

Podrobnější informace

Maximální hranice růstu : věk: 10 let, hmotnost: 1,5 - 2 kg, délka: 40 - 50 cm
Největší dosažený úlovek v ČR : 43 cm / 3,3 kg / r.1999
Vzrůstové schopnosti : růst ryby závisí na užitnosti vody, pohlaví, atd.
tabulka váhy a vzrůstové schopnosti.

Karas stříbřitý (Carassius auratus)


Karas stříbřitý pochází pravděpodobně z jihovýchodní Asie. U nás není původním druhem, pronikl k nám v 70. letech z povodí Dunaje a Tisy. Karasi stříbřití, podobě jako karasi obecní nemají vousky, což je výrazně odlišuje od malých kaprů šupinatých.

Tento druh se na našem území velmi rychle šíří a množí a dokázal osídlit i vody, kde jiné rybí druhy žít nemohly, v rybníkářství je však nežádoucím druhem, z důvodu potravní konkurence hlavně pro kapra. Prošlechtění zlatí karasi (Carassius auratus auratus) se odedávna chovají v Číně a Japonsku, dále se z nich pak také šlechtili a dodnes šlechtí tzv. závojnatky (Carassius auratus auratus var. bicaudatus).

Podrobnější informace

Maximální hranice růstu : věk: 10 let, hmotnost: 1,5 - 2 kg, délka: 40 - 50 cm
Největší dosažený úlovek v ČR : 53 cm / 3,85 kg / r.1998
Vzrůstové schopnosti : růst ryby závisí na užitnosti vody, pohlaví, atd.
tabulka váhy a vzrůstové schopnosti.

Rozmnožování

Karas (jak obecný, tak i stříbřitý)se vytírá v květnu a červnu, kdy teplota vody dosáhla 12 °C .
Pohlavní dospělosti dosahuje karas ve druhém až třetím roce života, tření probíhá v květnu a červnu. Samice se vytírají v několika dávkách. Jiker bývá velké množství 200 000 až 300 000 ks (Karas obecný); 90 000 ks(Karas stříbřitý). Jikernačka jikry na dno porostlé vodními rostlinami, kde larvy díky drobným uchycovacím orgánům zůstanou viset dva až tři dny, dokud není spotřebován žloutkový vaček.Loviště

Pro lov karasů je nejlepším lovištěm zarostlá tůň, která skýtá úkryt velkých exemplářů. Pokud ryby nemají takové úkryty, tak celé hejno migruje po nádrži.

Pokud se chceme zaměřit na velké exempláře, tak se snažíme lovit právě v těchto zarostlých tůních. Naopak pokud nám jde o velké množství a nezáleží nám příliš na velikosti, tak hledáme úsek se strmím dnem, kde rozkrmíte poměrně velkou plochu(cca 2x2m) a v zakrmené oblasti i lovíme.

Protože karasovo chování se podobá jeho příbuznému kaprovi, tak i karas je teplomilná ryba a podle toho ji musíme i vyhledávat. Nejlepším obdobím, kdy začít s cíleným lovem karasů je květen-červen(po tření) nebo v době, kdy karas je ve vrcholném období červen, srpen. V těchto měsících máme naději na ulovení těch největších jedinců.


Pro lov karasů jsou vhodná velmi zarostlá místa,kde se nezdržuje kapr ani lín, protože je tam velmi těsno.

Nástrahy

Karasi se mohou krmit i ze dna, ale na rozdíl od kaprů neryjí v bahně. Živí se larvami hmyzu a malými korýši. Velkou část jejich potravy tvoří vodní rostliny a řasy. Mezi nástrahy můžeme jak živočišné nástrahy : Těsto, pečivo, kukuřice, pšenice nebo i kroupy, tak živočišné jako žížaly, patentky nebo malý slimáci.

Příprava na lov
Karásky můžeme lovit prakticky stejnými metodami jako ostatní nedravé ryby. A to buď na položenou nebo na plavanou. Pokud chceme karásky lovit cíleně, tak předem vyloučíme lov na tradiční položenou, protože zdolávat čtvrtgramového karáska na 100g bidlu opravdu není požitek. Lovit lze i na feeder (Winklepicker), ale protože tomuto stylu zatím neholduji, tak se vám zde pokusím popsat lov karásku na plavanou. Oba druhy karasů se vyznačují stejným chováním a proto to, co napíši níže platí pro oba druhy.

Tak pojďme si ulovit karáska :o)


Jako první, co by jsme si měli ještě doma připravit, je vnadící směs. Ze své zkušenosti vím, že pokud chcete lovit cíleně karásky na plavanou, tak budete potřebovat jemnou a jednoduchou vnadící směs, která karásky rychle nenasytí. Velice dobré směsi na plavanou dělá MM, tak proč je nepoužít.

Ale pokud chcete lovit pouze karase, tak se vyvarujte výrazným vůním(migrující hejno zakrmené místo velice rychle objeví a začne hodovat), které by mohli přilákat i jiné rybky jako cejny, plotičky nebo kapry.

Jednoduchá vnadící směs na karásky
60 % kukuřičného šrotu
20% rozmočeného chleba
10% pšenice (namočené 24h a uvařené), případně i ovesné vločky(rychlejší příprava).
5% pšeničných klíčků
5% pšeničné mouky(hladké)

Vůně této směsi není moc výrazná a proto je pro ostatní rybky méně nápadná(ne doslova ;-) ). Směs se rozpadne na dně do několika minut po vhození do vody v závislosti na její vlhkosti. Pro lov na velmi krátkou vzdálenost používám převlhčenou směs, kde lehké časti ze směsi se rozptýlí na velkém prostoru a těžké částice jako partikl rychle klesají ke dnu. Tímto způsobem zakrmíte poměrně velký prostor několika koulemi(spíše hroudami), které nejsou pro kapry tak atraktivní.

Co se týče nástrah, tak karásek není moc vybíravý a vděčně přijímá různé typy nástrah. Nejlepší nástrahou na karásky je jednoznačně rohlík, který je vhodný pro všechny velikosti karásků. Pokud chceme lovit větší ryby, tak na řadu přijdou zpola vařené brambory, na které díky selektivitě zabírají větší exempláře než na rohlík. Stejně, tak úspěšné nástrahy bývají zrnka pšenice či kukuřice.

U všech zde použitých nástrah nechávám špičku háčku volnou, z důvodu lepšího záseku do rybí tlamky.

Máme připravené návnady a nástrahy. A můžeme jít na lov.

Lov

Před vlastním lovem nakrmíme místo, kde chceme lovit 2-3 koulemi velikosti pomeranče a při lovu již jen dokrmujeme každých 10-15 minut(dle množství záběrů a ročního období) koulemi velikostí mandarinky. Karásci si nedělají hlavu z toho, že na ně padají nějaké ty vnadící koule.

Pokud zakrmíte klasicky na plavanou, tak s největší pravděpodobnosti budete lovit směs kaprů, karasů a dalších rybek(lín, cejn, atd. - dle zarybnění). Pokud si jdete vyloženě zachytat karásky, tak zakrmte větší plochu. Kde nebude, taková rivalita jako na klasickém krmeném místě.

Ačkoliv si mnoho rybářů myslí, že bílá ryba vytlačí kapra ze zakrmeného místa, tak opak je pravdou. Pokud je na vodě velká obsádka kaprů a jejich hejna najdou vaše zakrmené místo jako první, tak jen stěží na něj pustí bílou rybu. Proto, když rozkrmíte větší plochu, tak máte větší šance, že se vám na vaše loviště připlují hejna karasů, která se začnou ládovat až k prasknutí a to je naše šance jak zabodovat.Při lovu používáme stejný systém jako při klasické plavané s angličákem (lehký waggler 1,5-3g).Rozkrmené místo

Je nakrmeno, nahozeno a čekávám na první záběr.

Záběrem bývá i lehké nadzvednutí splávku.
Karas je specialista na jemné záběry.

První záběr na sebe nenechává dlouho čekat
a výsledkem je tento pěkný Karas stříbřitý.Je škoda, že mnoho rybářů měří úspěch obsahem vezírku :-/ .

Závěr

Lov karásku je skutečně zábava pokud nebazírujete pouze na trofejních exemplářích. Jsou dny, kdy nalovíte víc jak 60 kousků(samozřejmně zkušení plaváčkáři i víc) a naopak dny, kdy to je slabší.
Je škoda, že na mnoha našich revírech vymizel karas obecný a my tak budeme odkázání na lov zakrslých exemplářů karase stříbřitého. Ale mohu říct, že i v průběhu roku se mi podaří ulovit i několik nadprůměrných kousků, ale bohužel, opět se jedná téměř vždy o karase stříbřitého.
Pár karásků, kteří přišli rychle za sebou.


Karásci se na rozdíl od kapra neradi fotí :-D

Pokud si již hodláte od vody odnést nějakého toho karáska, ať již na konzumaci nebo jako nástražní rybu, tak raději volte karase stříbřitého, kterého je na našich vodách více než dostatek a není to náš původní druh. Našemu zlaťákovi věnujte velkoryse svobodu. Třeba vám splní, alespoň jedno vaše tajné přání.

PS : Speciální poděkování patří Noemu za poskytnutí dat z jeho atlasu ryb(http://new.rybareni.com/atlas.php) a za některé fotografie.

Zdroj: new.rybareni.com

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí