zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V jakých odvětvích jsou příležitosti pro české exportéry

17.02.2006
Obecné
V jakých odvětvích jsou příležitosti pro české exportéry

Součástí politiky podpory českých exportérů je i materiál MPO pod názvem Strategie prosazování obchodně-ekonomických zájmů ČR v Indii. Patří k ní i přehled odvětví indické ekonomiky, ve kterých mají tuzemští vývozci největší šance.

Pro exportní podniky jsou zvláště významná ta odvětví, která indická vláda považuje za deficitní a klíčová. Přestože se snaží do země přilákat cizí investory, objem přímých zahraničních investic je stále nedostačující. Předpokladem příchodu většího počtu podnikatelů je totiž posílení některých základních odvětví. A právě v nich mají čeští výrobci a vývozci možnost se prosadit.

Ekologie

Otázky ekologie jsou v Indii aktuální, zajištění kvalitního životního prostředí patří mezi vládní priority. Jedná se o produkci pitné vody a zároveň i o čistění odpadních vod a zacházení s toxickými odpady. Zatímco dříve byly tyto technologie zatíženy vysokým dovozním clem, od 1. dubna 2003 je možné dovážet tato zařízení bezcelně. Pravidlo se vztahuje i na potrubí dodávaná jakožto součást celého projektu.
A možnosti pro české podniky? Například myčky automobilů, zařízení na čistění odpadních vod, zpracování nemocničních a toxických odpadů, zařízení pro odpadové hospodářství. V souvislosti s rozvojem městské infrastruktury existují příležitosti i pro výrobky ekologické dopravy (trolejbusy). Je ale třeba počítat se silnou cenovou konkurencí.

Dokument Strategie prosazování obchodně-ekonomických zájmů ČR v Indii najdete na adrese Ministerstva průmyslu a obchodu www.mpo.cz /dokument4994.html.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí