zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chrudim odložila rozhodování o spalovně odpadů

20.02.2006
Odpady
Chrudim odložila rozhodování o spalovně odpadů

CHRUDIM -- Chrudim odložila na neurčito rozhodnutí o vstupu města do firmy na vybudování velké spalovny odpadů v Opatovicích nad Labem. Zařízení za více než dvě miliardy korun prosazuje Pardubický kraj a shání pro jeho výstavbu obce z celého regionu. Spalovna vyvolává již několik let velký odpor veřejnosti i ekologických organizací. Petici proti její výstavbě podepsalo v minulosti zhruba 4000 lidí, další podpisová akce začala v polovině ledna.

Chrudimští zastupitelé odmítli o vstupu města do firmy na vybudování spalovny jednat poprvé loni 12. prosince, neboť neměli o záměru dostatek informací. Na programu nejbližšího zasedání zastupitelstva v pondělí se tento bod znovu neobjevil.

"Odsunuli jsme to na neurčito. Není jasné, kterou cestou se při likvidaci odpadů vydat. Spalovna zatím není pro naše město aktuální," řekl ČTK chrudimský zastupitel Eduard Beránek.

Beránek se 31. ledna zúčastnil semináře o možnostech nakládání s komunálním odpadem včetně využití jeho biologické části na výrobu kompostu a energie, který pro město pořádala firma. Této možnosti využili jen čtyři zastupitelé.

Dosud se vstupem do spalovny souhlasily Pardubice, ruku pro zvedli i opatovičtí zastupitelé. Jejich rozhodnutí však může zvrátit referendum, které si tamní obyvatelé vynutili.

"Čekáme, jak se situace vyvine," uvedl chrudimský starosta Ladislav Libý.

Spalovna v Opatovicích by měla likvidovat v první fázi 96 000 tun komunálního odpadu ročně a produkovat 30 000 tun popílku a škváry. Původní svozová oblast zahrnovala celé východní Čechy, Královéhradecký kraj i magistrát se však později postavily proti záměru. Pardubický kraj se pro myšlenku spalovny snaží získat alespoň některá města ve svém regionu. Bez nich není možné získat na výstavbu dotaci z Evropské unie.

Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí