zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesy ČR se odvolaly proti verdiktu ÚOHS ve věci zakázek

20.02.2006
Les
Lesy ČR se odvolaly proti verdiktu ÚOHS ve věci zakázek

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dnes podal rozklad proti lednovému rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve věci zakázek na lesnické práce. Řekla to mluvčí LČR Alexandra Křižková. Podle antimonopolního úřadu by LČR měly tendry zadávat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Dosud se LČR zákonem o veřejných zakázkách neřídí.

Rozklad LČR podaly, přestože ministr zemědělství Jan Mládek dnes odvolal generálního ředitele podniku Vladimíra Blahutu a odůvodnil tento krok právě potřebou změny způsobu zadávání zakázek. "Tendry na dodavatele lesnických prací by měl státní podnik Lesy České republiky v budoucnu zadávat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Změnu politiky logicky doprovodí i změna personální," uvedl ministr.

Blahuta, který ve funkci skončí 21. února, již dříve vyjádřil s rozhodnutím ÚOHS nesouhlas. "ÚOHS v nedávné minulosti v jiných případech už dvakrát konstatoval, že LČR zadavatelem veřejných zakázek nejsou, a navíc schválil postup současných výběrových řízení. Proto nerozumíme tomuto obratu o 180 stupňů," uvedl dříve Blahuta.

Kritice od řady lesnických firem kvůli tendrům na práce v lesích čelí vedení LČR od konce roku 2004. Firmy výběrová řízení označují za neprůhledné a protiprávní. Největším kritikem tendrů je společnost CE Wood. LČR tvrdí, že tendry jsou objektivní. Výběrovými řízeními se nyní zabývá i Evropská komise.

LČR patří asi polovina lesů v zemi. Loni podle dostupných informací nově přidělily práce zhruba na polovině ploch, jež obhospodařují. Ve finančním vyjádření šlo o zakázky v hodnotě několika miliard korun.


Zdroj: FinančníNoviny.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí