zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Policie ve Strážném odhalila dovoz nelegálního odpadu

23.02.2006
Odpady
Policie ve Strážném odhalila dovoz nelegálního odpadu
Policisté zadrželi v pátek večer na česko-německém hraničním přechodu Strážný na Prachaticku německý tahač s přívěsem plně naložený odpadem. Náklad starých igelitů měl řidič odvézt do Volar, kde údajně německá firma odpad spaluje. To se však ukázalo jako lež. Policisté proto na pokyn celníků kamion vrátili do Německa. ČTK o tom dnes informovala mluvčí jihočeské cizinecké policie Anna Stloukalová.

Podle šetření měla posádka složit igelity v areálu bývalých dřevařských závodů. Řidič policistům tvrdil, že zde má jistá německá společnost pronajaté prostory a v nich odpad spaluje. "Tuto informaci policisté ověřili u starosty města, který sdělil, že žádné stavební povolení k vybudování spalovny ve Volarech neexistuje," uvedla mluvčí. Českobudějovičtí celníci proto rozhodli, že auto přes hranice nevpustí. Podle Stloukalové je to letos první případ na jihu Čech, kdy se cizinecké a pohraniční policii podařilo dovoz nelegálního odpadu z Německa odhalit. "Společně s celníky a našimi německými kolegy nyní plánujeme rozsáhlejší kontrolní akce," dodala mluvčí.

Nelegální skládky odpadů byly poprvé koncem minulého roku odhaleny v Libereckém kraji, leží také v Ústeckém, Plzeňském a Středočeském kraji. Další příliv odpadu z Německa by měly zastavit větší kontroly. Například severočeští policisté zahájili v pondělí akci, kdy podezřelé kamiony odstavují přímo u hranice. Dosud podezřelá auta hlásili celníkům, kteří je kontrolovali až ve vnitrozemí. Tak se mohlo stát, že tyto kamiony celníci objevili až po složení odpadu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí