zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČIŽP chce kontrolovat objekty, kde by mohl být německý odpad

24.02.2006
Odpady
ČIŽP chce kontrolovat objekty, kde by mohl být německý odpad

PRAHA -- Inspektoři životního prostředí chtějí postupně v celé zemi zkontrolovat objekty, ve kterých by mohly být uskladněny odpady dovezené z Německa. O pomoc požádají místní samosprávy, stavební úřady a ostatní orgány státní správy.

"Toto opatření může být zároveň prevencí proti nový aktivitám firem, které se orientují na zisk z nelegálního dovozu odpadů," sdělila ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Eva Rolečková.

Kvůli černým skládkám německého odpadu inspekce už oslovila kraje v pohraničí. Tentokrát se chce obrátit na starosty obcí na území všech oblastních inspektorátů. "Není totiž vyloučeno, že zahraniční odpady se nacházejí i v dalších lokalitách a objektech, kde jen dosud nebyly objeveny," uvedla Rolečková.

Podle odhadů inspekce leží v různých objektech na území Čech a Moravy zhruba 15 000 tun odpadů nelegálně dovezených v posledních měsících z Německa. Poprvé byly nelegální skládky odpadů koncem minulého roku odhaleny v Libereckém kraji, leží také v Ústeckém, Plzeňském a Středočeském kraji. Skládka v Libčevsi na Ústecku opakovaně vzplála.

Kvůli problému napsal ministr životního prostředí Libor Ambrozek svému spolkovému kolegovi, požádal ho o osvětovou kampaň mezi německými firmami a lepší kontrolu kamionů. Chystá se také promluvit s komisařem pro životní prostředí Stavrosem Dimasem. "Není možné, aby se odlišná legislativa v jednom z členských států podepsala na životním prostředí státu jiného," míní.

Zdroj: Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí