zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

NKÚ kritizuje odhady ekologických škod

24.02.2006
Obecné
NKÚ kritizuje odhady ekologických škod

PRAHA - Nejvyšší kontrolní úřad kritizuje nekvalitní odhady ekologických škod a záruk státu.

Zprávou, kterou NKÚ vydalo, se tento týden zabývala i vláda. Ministerstvo financí, kterého se kritika týká, ale tvrdí, že již podniká nápravné kroky.

NKÚ kritizuje stát, že ani po 15 letech nedokázal zpřesnit hrubě odhadnutou výši ekologických garancí, která dosahuje 156 miliard Kč.

Úhradu ekologických škod začala vláda garantovat již v roce 1991 v souvislosti s privatizací firem. Maximální výše garance však nebyla vztažena ke známým či předpokládaným nákladům, ale k hodnotě privatizovaných podniků. Záměr upřesnit výši garancí podle NKÚ nebyl naplňován ani po přijetí nového usnesení vlády v roce 2001. Výše garancí v aktuálních ekologických smlouvách přitom dosahuje 155,5 miliardy Kč a vládní přísliby na revitalizaci krajiny dosahují dalších 36,2 miliardy Kč.

Kontrolní úřad uvedl, že ještě v roce 1997 Fond národního majetku odhadoval skutečné čerpání jen čtvrtiny ekologických garancí. Poté odhad zvýšil na 40 procent a nyní již čerpání peněz dosahuje v některých případech 100 procent garancí bez stanovení jasně definovaných a kontrolovatelných pravidel. Do doby ukončení kontroly nebyl k dispozici žádný seriózní podklad pro výpočet nebo alespoň odhad, o kolik bude v rámci sanace starých ekologických zátěží čerpáno méně, než jsou poskytnuté smluvní garance související s privatizací, uvedl NKÚ. Po odečtení již vyčerpaných peněz prý státu zůstává břemeno více než 167 miliard korun garancí v aktuálních ekologických smlouvách se soukromými subjekty a příslibech vlády regionům postiženým následky těžby.

Podle ministerstva financí nezjistil NKÚ svým šetřením porušení prakticky žádných obecně závazných zákonných norem, ani souvisejících právních předpisů a směrnic . Zmíněné nedostatky mají podle MF spíše charakter výhrad směřujících k systému, nastavení výchozích smluv a interní řídící dokumentace.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí