zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeňský kraj dá majitelům lesů stejně jako loni 30 milionů korun

24.02.2006
Les
Plzeňský kraj dá majitelům lesů stejně jako loni 30 milionů korun

PLZEŇ -- Plzeňský kraj stejně jako loni poskytne 30 milionů korun obcím i soukromníkům na hospodaření v lesích. Z těchto peněz mohou žadatelé získat až 60 procent nákladů, které ještě před dvěma lety kryly dotace ministerstva zemědělství. Majitelé lesů mohou žádat o peníze na lesy poškozené imisemi, na nové porosty, na sdružování s jinými drobnými vlastníky, na nákup šetrných strojů, lesní hospodářské plány, na kalamity a chov a výcvik loveckých psů a dravců. ČTK to řekl krajský radní Boris Kreuzberg.

"Rozhodovali jsme se, zda mohou žádat také státní Lesy ČR, a radní se shodli, že ano," dodal. Minimální dotace je 1000 korun, horní hranice je dána 60 procenty nákladů. Podle radního Jiřího Kalisty žádaly loni o dotace hlavně obce, celkem o 55 milionů korun. Žádostí bylo asi 700. "Peníze šly hlavně na tvorbu lesních hospodářských plánů na desetileté období," řekl Kalista. Plány musejí být vyhotoveny v digitální podobě, aby je mohli využít sousední obce i majitelé pozemků.

Vlastníci mohou žádat o dotace celý rok, ale po vyčerpání 30 milionů korun z rozpočtu se program zastaví. Částky nad 200 000 korun pro soukromé žadatele a veškeré dotace pro obce musí schvalovat krajské zastupitelstvo, nižší částky jen rada.

Dotace na hospodaření v lesích přešly na kraje od loňského ledna v rámci rozpočtového určení daní. Podle Kalisty ale určitě obce nedostaly tolik, kolik dávalo v minulých letech ministerstvo zemědělství. Kraj s nimi počítá i v příštích letech, ale možná je sníží. "Lesy jsou určitě výdělečné, ale protože obce teď musí postavit čistírny a silnice, chceme jim pomoci," dodal Kalista.

Ve všech vyhlášených dotačních programech rozdělí Plzeňský kraj obcím stejně jako loni 200 milionů korun. Pouze polovinu přitom dostane z rozpočtového určení daní. Na program stabilizace a obnovy venkova půjde shodně 60 milionů korun, na drobné vodohospodářské akce 25 milionů, na památkovou péči 19 milionů, což je o čtyři miliony více než loni. Kraj zčtyřnásobí -- na deset milionů korun -- příspěvky obcím na zajištění pečovatelské služby.

Václav Prokš
Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí