zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

JAK ÚSPĚŠNĚ ČERPAT DOTACE EU ?

27.02.2006
Obecné
JAK ÚSPĚŠNĚ ČERPAT DOTACE EU ?

Série regionálních seminářů „Jak úspěšně čerpat dotace EU?“, které společně pořádá Národní síť Zdravých měst ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj, bude mít za sebou první polovinu. Dosavadní tři setkání v Ústí nad Labem, Zlíně a Jihlavě navštívilo na 130 účastníků z řad zástupců měst, obcí, krajů, neziskových organizací i podnikatelů.

Hojná účast potvrzuje zvyšující se zájem potenciálních žadatelů o praktické informace a příklady dobré praxe od těch, kteří již úspěšně dotačním řízením prošli a svůj projekt zrealizovali. Původní plánovaný počet 30 účastníků, na který byly semináře dimenzovány, byl dodržen pouze v Ústí nad Labem. Zde účastníky přivítal náměstek primátora Mgr. Tomáš Jelínek, který rovněž zastřešuje Projekt Zdravé město Ústí nad Labem. Ve Zlíně zahájil seminář již před 40 účastníky zástupce Zlínského kraje Ing. Zdeněk Chvátal. Regionální zástupkyně MMR zde např. informovala o současném stavu čerpání zdrojů z EU, včetně předpokladu nevyčerpaných prostředků z jednotlivých opatření. Vystoupily též zástupkyně Krajských úřadů Zlínského a Olomouckého kraje, jež přinesly zajímavé informace o současných výzvách a zkušenostech krajů s čerpáním financí EU.

Největší zájem o danou problematiku projevili obyvatelé Zdravého kraje Vysočina. Do Jihlavy se sjelo na 60 účastníků a nejvíce si pochvalovali prezentace Azylový dům pro muže a Knihovna jako komunitní centrum, které popisovaly již schválené projekty, jenž nyní vstupují do realizace. Účastníci byli rovněž upozorněni na konkrétní problémy v programu SROP a dostali doporučení přímo od současných realizátorů. Krajský úřad Vysočina zastupovala ing. Zikánová a představila aktuální stav čerpání programu SROP.

Jak jsou zdroje přicházející z EU důležité, potvrzuje i ředitel NSZM, Ing. Petr Švec: „Uvědomujeme si, že pokud chceme skutečně zvýšit kvalitu života v našich městech, obcích a regionech, musíme na realizaci opatření, která k tomuto vysokému cíli přispějí, sehnat potřebné finanční prostředky. Snažíme se proto našim členům poskytovat nejen informace, ale i metodickou podporu při shromažďování projektových záměrů za účasti veřejnosti, tak jak se to povedlo např. na Vysočině, kde jich bylo doposud v rámci projektu Partnerství pro Vysočinu shromážděno na 1500“, dodává Švec. 

Účastníci všech seminářů si mohli kromě cenných informací a zkušeností úspěšných žadatelů a odborníků, odnést rovněž roční předplatné specializovaného měsíčníku, zaměřeného na dotační politiku, jenž bylo v limitovanému počtu účastníkům poskytnuto zdarma. V první polovině března se uskuteční čtyři poslední semináře, a to 2.3. v Hradci Králové, 6.3. v Ostravě, 8.3. v Plzni a 13.3. v Praze. Více informací naleznete na http://www.nszm.cz/seminare
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí