zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sdružení CEVTECH se zaměří na ekologii ve vodárenství

01.03.2006
Voda
Sdružení CEVTECH se zaměří na ekologii ve vodárenství

Podporu ekologických technologií ve vodárenství má za cíl první klastr (seskupení podnikatelských, ale i nepodnikatelských subjektů v daném oboru), který vznikl na jihu Čech.

Oborové sdružení CEVTECH (Centrum vodárenských technologií) sdružuje kolem 15 firem a jeho členy jsou i některé vysoké školy. ČTK to řekl Milan Drda ze spoluzakládající společnosti Envi-Pur. Centrum vzniklo v bývalém areálu firmy Jitona v Soběslavi na Táborsku. "Klastr je založen jako mezinárodní, máme tady partnery z Německa a ze Slovenska. V rámci projektu MATEO očekáváme další spolupráci se španělskými a holandskými odborníky," uvedl Drda.

Většina z firem pochází z jižních Čech, členem klastru je i město Soběslav. Firmy a školy by měly vzájemně spolupracovat ve výzkumu, vývoji a následné výrobě. Do budoucna představitelé sdružení počítají i s jeho rozšířením do oblasti zpracovávání odpadů, energetiky a technologií pro ekologické stavby.

Klastr je skupina vzájemně provázaných odvětví soustředěná na jednom území. Jejich vzájemné vazby zvyšují konkurenční výhodu a schopnost firmy či odvětví působit na globálních trzích. Výhodou je zejména zvyšování produktivity práce, inovačních kapacit a stimulace rychlejší tvorby nových firem.

Ve světě existuje mnoho úspěšných klastrů - nejznámějším je Silicon Valley v USA, v Evropě automobilový klastr v Göteborgu, dále existují textilní a nábytkářské klastry v severní Itálii nebo automobilový klastr AC Styria v Horních Rakousích.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí