zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jedinečné praktické ukázky protipovodňových opatření v Brně

06.03.2006
Voda
Jedinečné praktické ukázky protipovodňových opatření v Brně
Jako součást květnových „ekologických veletrhů“ VODOVODY-KANALIZACE a ENVIBRNO
Společnost Veletrhy Brno a.s. zaplatí rekonstrukci bazénu před pavilonem Z. Díky tomu letos na brněnském výstavišti proběhne pátý ročník evropsky unikátního projektu - praktických ukázek protipovodňových opatření, pořádaný společně s Českou protipovodňovou asociací. Hlavními tématy letošního roku budou „Ochrana rodinného domu s garáží v záplavovém území“, „Kotvení plavidel za povodně“ a „Materiálně-technické vybavení povodňové komise“.

Ukázky budou součástí doprovodného programu v rámci Stavebních veletrhů Brno a projektu URBIS INVEST (25.-29.4.2006), veletrhu PYROS (16.-19.5.2006) a také květnových „ekologických veletrhů“ VODOVODY-KANALIZACE a ENVIBRNO (23.-25.5.2006). Během 12 výstavních dnů bude možno shlédnout okolo 50 ukázek.

Ukázky na veletrhu URBIS INVEST jsou určeny především pro povodňové orgány měst a obcí a obyvatele, kteří mají své nemovitosti ohroženy povodněmi. Na veletrhu PYROS jsou ukázky určeny zejména pro odborné skupiny jako jsou hasiči a pracovníci krizového řízení. Na veletrhu VODOVODY-KANALIZACE jsou ukázky zaujmou především projektanty a odborníky z oblasti vodního hospodářství.

Ukázky slouží jako příklad preventivní ochrany nemovitostí před povodněmi včetně ochrany kanalizace před povodněmi, způsoby čerpání vody, způsoby měření vodních stavů, varování povodňových orgánů, informování obyvatelstva apod. Všechny ukázky jsou prováděny s vodou, jsou maximálně názorné a komentované.

A jak budou ukázky v praxi vypadat? V nově zrekonstruovaném bazénu před pavilónem Z bude postaven rodinný domek s garáží, který bude zaplavován vodou a bude předvedeno, co se stane s domkem, který nemá žádnou ochranu. Následně se ukáží protipovodňová opatření, která domek ochrání před povodní.

Nejedná se o prezentaci výrobků od jediné firmy, jednotlivá opatření dodávají různé firmy z domova i zahraničí, a dohromady tvoří komplexní ochranu před povodněmi.

Součástí je i ukázka správného kotvení lodí za povodně. Ukázky jsou sestaveny tak, aby reagovaly na zkušenosti z povodní v roce 1997 a 2002, část ukázek je sestavena i podle požadavků některých měst a obcí.

Letos bude předvedeno možné materiálně technické vybavení pro povodňové komise obce, města, obce s rozšířenou působností a kraje např.: výpočetní technika a vhodné programové vybavení, digitální fotoaparáty, způsoby informování obyvatelstva a další vybavení potřebné při činnosti povodňové komise za povodně.

Vedle bazénu bude postaveno Kontaktní centrum, kde bude i přednáškový sál pro členy povodňových komisí měst a obcí, témata přednášek si budou určovat povodňové komise z jednotlivých regionů podle své potřeby. Součástí Kontaktního centra bude i prostor kde budou vystavovatelé poskytovat všem zájemcům konzultace k ochraně před povodněmi.

Povodňové orgány měst, obcí, odborníci z oboru vodohospodářství a každý, kdo bydlí blízko vodních toků tak bude mít jedinečnou příležitost shlédnout na vlastní oči praktické ukázky, které nejsou k vidění nikde jinde v České republice ani v celé střední Evropě, a informovat se, jak co nejefektivněji ochránit svůj majetek.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí