zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

U Napajedel začíná geologický průzkum

02.03.2006
Geologie
U Napajedel začíná geologický průzkum

NAPAJEDLA, SPYTIHNĚV - Sérii průzkumných vrtů zahajuje v tomto týdnu u Napajedel společnost Geostar Brno. Geologové uskuteční v trase budoucí rychlostní komunikace R55 od Napajedel přes Spytihněv až po Babice 72 průzkumných vrtů nebo takzvaných penetrací, aby zjistili složení a pevnost terénu, kudy má vést budoucí důležitá mezinárodní dopravní tepna.

"Chceme co nejvíc využít ještě tohoto období, kdy je půda zmrzlá a kdy naše technika neudělá v terénu žádné škody,” uvedl geolog Jiří Vávra. Průzkumné práce však budou pokračovat pravděpodobně až do prosince. Firma uzavírá dohody s majiteli nebo pronajímateli pozemků, a pokud by způsobila například škody na vegetaci, poskytne jim náhradu.

Průzkumné vrty pomocí mobilní vrtné soupravy dosahují hloubky maximálně do třiceti metrů. Geologové odeberou z vyvrtané horniny vzorky pro další rozbory a zpravidla během jednoho dne uvedou místo do původního stavu. Při takzvané penetraci zarážejí geologové do země ocelový kůl a vypočítávají pevnost podloží pomocí počtu úderů a hloubky zaražení této sondy.

Úsek plánované rychlostní komunikace R55 mezi Napajedly a Babicemi je dlouhý 8,25 kilometru. S výstavbou této silnice se počítá předběžně na období let 2009 - 2012.

Zdroj: zlin.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí