zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Českobudějovicko se sváží tuny odpadu

03.03.2006
Odpady
Na Českobudějovicko se sváží tuny odpadu
Na Českobudějovicko míří tuny komunálního odpadu z Rakouska a Německa. Takovým zjištěním se začali zabývat lidé z oblastní České inspekce životního prostředí na podnět obyvatelů a starosty obce Hůry u Českých Budějovic.

Středem zájmu se stala skládka odpadků s třídicí linkou společnosti Profiakont. Kromě smetí z jihočeských domácností do areálu míří i kamiony ze zahraničí. „Kamiony tu ničí obecní silnici, praskají domy. Jezdí tu jeden rakouský kamion za druhým. Minulý týden jeden ztratil dodací list, předal jsem ho našemu starostovi,“ uvedl obyvatel obce Hůry Vladimír Pouzar.

Na dokladu podle něho byla adresa Linec a váha nákladu čtrnáct tun. Podle dopravních značek ale nesmí obcí projíždět auta těžší než pět tun. Starosta obce Vladimír Pinc se skládku pokusil vyfotit přes plot a o rakouském dovozu řekl inspekci životního prostředí. Poznamenal, že obyvatelům se skládka i doprava k ní nelíbí. „Firma zde třídí odpad několik let. Jestli všechno dělá podle zákonů, to musí posoudit inspekce, “ řekl.

Jednatel společnosti Profiakont Michal Kubeš tvrdí, že provoz je z právního hlediska čistý. „Podnikáme zde už třetí rok a ještě nikdo proti nám nezasáhl. Vozíme suroviny z celé Evropy. Z Itálie, Turecka, Rakouska a Německa. Máme vlastní dopravu. Pokud o nás někdo napíše nepravdu, zažalujeme ho,“ pohrozil Kubeš.

K omezující dopravní značce Kubeš poznamenal, že je pod ní výjimka, která povoluje vjezd těžších aut dopravní obsluze. Skládky domácího odpadu a jeho třídírna přitom zabírají obrovský pozemek mezi městem Rudolfov a obcí Hůry. Krajina zde vypadá jako po válce, silnice jsou samá díra. Smutné je, že kopice se smetím leží na místě honebního revíru místní myslivecké společnosti, mezi nimi pobíhají bažanti.

Ladislav Krátký z českobudějovické České inspekce životního prostředí tvrdí, že dovozem odpadů firmy Profiakont se už několikrát zabývali, ale nenašli žádnou chybu. „Prověřujeme, zda v kamionech byl odpad určený k dalšímu využití,“ řekl.

Zdroj: BudNews

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí