zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Také letos podpoří Ministerstvo životního prostředí projekty nestátních neziskových organizací (NNO) celkovou částkou 20 miliónů Kč.

07.03.2006
Obecné
Také letos podpoří Ministerstvo životního prostředí projekty nestátních neziskových organizací (NNO) celkovou částkou 20 miliónů Kč.
O rozdělení této sumy mezi 88 nejúspěšnějších projektů rozhodla odborná komise. Její verdikt schválil ministr životního prostředí Libor Ambrozek.
MŽP vyhlašuje každoročně výběrové řízení na projekty NNO, zabývající se problematikou ochrany životního prostředí. Ekologické organizace již na podzim 2005 předložily do soutěže celkem 378 projektů.
Grantový program MŽP byl zaměřen na následující skupiny programů:
ochrana přírody a krajiny
zapojování veřejnosti do rozhodování v oblasti životního prostředí
udržitelný rozvoj na místní a regionální úrovni, Místní agendy 21
poskytování informací o životním prostředí
environmentální výchova, vzdělávání a osvěta
Stejně jako v předchozích letech, i v letošním roce převyšovala požadovaná částka několikanásobně 20 miliónů Kč, které má MŽP pro tento účel k dispozici. "Je nám líto, že nemůžeme podpořit více projektů, neboť mnohé z těch odmítnutých jsou také velmi kvalitní. Doufám, že žadatelé s nimi uspějí u některého z jiných potenciálních donorů," říká ředitel odboru vnějších vztahů MŽP Jakub Kašpar.
V ochraně přírody putuje letos podpora například projektům na ochranu netopýrů, likvidaci invazních druhů rostlin nebo provozování sítě záchranných stanic pro handicapované živočichy. Zajímavý projekt zaměřený na rozvoj trhu místních produktů v jižních Čechách nebo projekty na zavádění místních Agend 21 v malých obcích dosáhly na podporu v programu udržitelný rozvoj na místní i regionální úrovni.
Již tradičně bývá nejvíce projektů v oblasti environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty.
Letos budou podpořeny například aktivity pro rodiny s dětmi na Toulcově dvoře v Praze, Ekologické dny Olomouc, osvětové akce o pasívních domech, veletrh ekologických výukových programů sdružení Pavučina a mnoho dalších.
Mezi podpořenými občanskými sdruženími a obecně prospěšnými společnostmi jsou jak velké organizace, jako je Český svaz ochránců přírody, Hnutí DUHA, Arnika nebo Česká společnost ornitologická, tak také organizace menší, jako např. Sdružení Krajina, Ametyst Plzeň nebo Ornita.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí