zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

PVK evidují od ledna desítky případů ilegálního vypouštění odpadů

07.03.2006
Voda
PVK evidují od ledna desítky případů ilegálního vypouštění odpadů
 
Praha - Pražské vodovody a kanalizace (PVK) za dva měsíce letošního roku odhalily 58 případů, ve kterých se domácnosti nebo podnikatelé chtěli nelegálně zbavit odpadních vod a 13 případů nepovoleného napojení na vodovod. Sdělila to mluvčí PVK Marcela Dvořáková. Za celý loňský rok to přitom bylo 204 případů černého vypouštění odpadů a 114 nepovolených odběrů. Správní úřad může podle platných vyhlášek těmto nepoctivcům uložit pokutu až do milionu korun.

PVK se při nepovoleném vypouštění odpadních vod podle Dvořákové setkali buď s tím, že není kanalizační přípojka přihlášená, nebo je trubka napojena přímo do takzvané revizní šachty. Při pátrání po těchto přestupcích vodohospodáři spolupracují například s jednotlivými městskými částmi. Obyvatele, kteří mají technické předpoklady pro napojení, a přesto odbor výstavby o povolení kanalizační přípojky nepožádali, vyzývají, aby tak neprodleně učinili.

U černých odběrů vody se PVK setkaly nejčastěji s neoprávněnou manipulací s vodoměrem nebo s porušením plomby. Vodohospodáři však vypátrali také řadu odboček, které si někteří snaživci protiprávně připojili trubkou ještě před vodoměrem.

Kromě až milionové pokuty, kterou hříšníkům ukládá správní úřad, mohou PVK při zjištění černého odběru z veřejného vodovodu přerušit dodávku do té doby, než bude odběr zlegalizován. Podnik v každém zjištěném případě stanoví vlastníkovi náhradu způsobené škody. Pokud vlastník neprokáže datum, odkdy byl napojený načerno, počítá PVK s paušálním obdobím tří let u fyzických osob a čtyř let u právnických subjektů. Podle vyhlášek kalkuluje i škody u neoprávněného vypouštění odpadů.

PVK za loňský rok přešetřilo 565 potenciálních černých odběrů. V roce 2004 bylo odhaleno 127 případů černých nelegálních odběrů a 228 protiprávních vypouštění odpadů.

http://www.ceskenoviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí