zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O dotace na čištění odpadních vod je na Vysočině menší zájem

09.03.2006
Voda
O dotace na čištění odpadních vod je na Vysočině menší zájem

Jihlava -- O dotace na čištění odpadních vod je letos na Vysočině zatím menší zájem. Ze 46,7 milionu korun, které kraj ve svém rozpočtu vyčlenil na stavbu nebo rekonstrukce kanalizací a čistíren, dnes rada kraje doporučila zastupitelstvu rozdělit necelou polovinu. O zbylé peníze se radnice budou ucházet v druhém kole v červenci. Loni kraj na tento účel dal deseti žadatelům zhruba 50 milionů korun.

Podle hejtmana Miloše Vystrčila zřejmě některé obce podcenily přípravu potřebných podkladů, protože uspělo jen šest z 11 žadatelů. "Dáváme jim ještě jednu šanci. Možná se přihlásí i někteří další," řekl dnes novinářům.

Nejvyšší dotaci, kolem 11 milionů korun, zřejmě získá obec Kaliště na Pelhřimovsku. Obec s 330 obyvateli plánuje rekonstrukci kanalizace a stavbu čistírny odpadních vod celkem za 14 milionů. "Jsme v druhém ochranném pásmu, odpady prakticky tečou do vodního díla Švihov," řekl ČTK starosta Pavel Krutiš. Ze švihovské nádrže odebírá pitnou vodu i Praha. Podle něj je investice důležitá pro další rozvoj obce, zejména pro stavbu rodinných domů.

Kraj stavby dotuje do 80 procent nákladů. Obec Mrákotín by měla dostat 4,4  milionu, Lidmaň 1,8 milionu a Krucemburk 1,5 milionu. Nižší příspěvek má slíbený Nový Rychnov a Nová Cerekev.

Kraj dotuje stavby v obcích do 10 000 ekvivalentních obyvatel. Přednost mají sídla s více než 2000 obyvateli, která mají do roku 2010 splnit požadavky Evropské unie na kvalitu vypouštěných odpadních vod. Na Vysočině se to týká asi 30 sídel. Náklady na potřebné úpravy či stavby čistíren odpadních vod a kanalizací převýší 2,1 miliardy korun; větší část z nich by ale měly poskytnout státní nebo evropské fondy.

Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí