zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Inspektoři EU budou kontrolovat přepravu odpadů

13.03.2006
Odpady
Inspektoři EU budou kontrolovat přepravu odpadů

Opatření má přispět ke kontrole dovážení německého odpadu. Od loňska se ho v ČR na černých skládkách nahromadilo zhruba 15.000 tun.

Česká inspekce životního prostředí bude spolu s dalšími čtrnácti obdobnými orgány zemí EU v nadcházejících týdnech kontrolovat dodržování environmentální legislativy se zvláštním zaměřením na přepravu odpadů přes hranice.

"Kontroly jsou částí mezinárodního projektu, jehož cílem je dosažení účinnějšího prosazování zákonů na ochranu životního prostředí," sdělila mluvčí inspekce Eva Rolečková. Na akci se budou podílet i celní úřady, cizinecká policie a krajské úřady.
Opatření má přispět ke kontrole dovážení německého odpadu. Od loňska se ho na černých skládkách nahromadilo zhruba 15.000 tun.

Během mezinárodních kontrolních týdnů se podle Rolečkové inspekce ve spolupráci se zahraničními kontrolními orgány a agenturami zaměří na hloubkovou kontrolu přepravních dokladů. Zvláštní pozornost bude věnována přepravě odpadů elektroniky, autovraků a odpadů textilu a plastů. Stejné kontroly se budou konat i u původců a odesílatelů odpadů a v zařízeních pro jejich využití nebo odstranění.

V celoevropském měřítku představuje přeprava odpadů asi patnáct procent veškeré přepravy. V roce 2005 inspektoři během dvou týdnů prověřili 451 zásilek odpadů, řada z nich byla nelegální. Závěry kontrolních týdnů a celého projektu budou zveřejněny na jaře.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí