zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologická havárie na Aljašce

14.03.2006
Havárie
Ekologická havárie na Aljašce
Anchorage (USA) - Sever Aljašky se potýká s jedním z největších úniků ropy, jaké kdy oblast postihly. Z potrubí u naleziště Prudhoe Bay podle odhadů vyteklo až 267.000 galonů (milion litrů) ropy. Příčinou úniku byla koroze na ropovodu.

Aljašští ekologové o havárii hovoří jako o "katastrofě" pro životní prostředí, píše na svých stránkách britská zpravodajská stanice BBC.

Únik byl zjištěn 2. března a ropovod byl pak uzavřen. "Mohu potvrdit, že je to největší únik ropy v North Slope, jaký jsme kdy zaznamenali," řekla Linda Giguereová z aljašského úřadu ochrany životního prostředí.

Látka vytekla do oblasti o velikosti zhruba jednoho hektaru sněhem pokryté tundry v řídce obydlené oblasti na severoaljašském pobřeží ve vzdálenosti 1000 kilometrů od největšího aljašského města Anchorage.

Ochránci životního prostředí z Ligy aljašské divočiny uvedli, že havárie je bolestnou upomínkou nekontrolovaného dobývání ropy a plynu na tamním severu.

Nejhorší podobná ekologická havárie se na Aljašce odehrála v březnu 1989. Z tankeru Exxon Valdez tehdy nedaleko Anchorage uniklo asi 42 milionů litrů ropy. Kontaminováno bylo přes 2000 kilometrů pobřeží.

Při této katastrofě přišlo podle odhadů o život asi 250.000 mořských ptáků a řada dalších zvířat. V roce 2004 soud nařídil ropné společnosti Exxon zaplatit za škody částku 6,75 miliardy dolarů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí