zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ze světa zvířat - přírodovědné výukové programy ve Vlastivědném muzeu v Olomouci

15.03.2006
Příroda
Ze světa zvířat - přírodovědné výukové programy ve Vlastivědném muzeu v Olomouci
Vlastivědné muzeum v Olomouci nabízí od ledna 2006 školám přírodovědné výukové programy vytvořené v rámci projektu „Ze světa zvířat“. Projekt společně zpracovaly zaměstnankyně muzea Mgr. Magda Bábková Hrochová a Iva Spáčilová a studentka PdF UP Vendula Solovská jako výstup kurzu Tvoříme spolu. Vzdělávací programy jsou připraveny v souladu s osnovami předmětů prvouka, přírodověda a přírodopis. Jejich nabídkou chtěly autorky umožnit školám začlenit návštěvu muzea do učebního plánu jako plnohodnotný prvek doplnění výuky a zároveň posílit povědomí o muzeu jako zdroji informací.
 

Učitelé si mohou vybrat z nabídky tří programů zaměřujících se na přírodu olomouckého regionu: „Zvířátka v zimě“,  „Všechno lítá, co peří má…“ a „Chlupatý svět“. Při programech jsou využívány aktivity, které přispívají k rozvíjení klíčových kompetencí žáka  a jsou zvoleny tak, aby se programů mohly zúčastnit i děti jakkoli znevýhodněné. Současně se rozvíjí schopnost dětí samostatně rozpoznávat živočichy na základě vlastního pozorování, smyslového poznávání a diskutování o tématu.

Programy jsou založeny na netradičních vzdělávacích metodách, podporujících aktivní činnost dětí v expozici: hmatová dílna, dramatická etuda, poslech hlasových projevů zvířat, výtvarný projev aj. Badatelskými listy, které vypracovávají děti během programů, se  v současné době může pochlubit již přes 370 žáků škol Olomouckého kraje.

Projekt „Ze světa zvířat“ je realizován s finanční podporou Evropské unie a České republiky z programu EU Phare 2003 RLZ.

Kontakt: Mgr. Magda Bábková Hrochová  (babkova@vmo.cz), Iva Spáčilová (spacilova@vmo.cz)

http://www.ceskaskola.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí