zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fermentační stanice bude bioodpad využívat k výrobě elektrické energie

16.03.2006
Odpady
Energie
Fermentační stanice bude bioodpad využívat k výrobě elektrické energie

Úpice - Radnice se rozhodla vyřešit nakládání s bioologickým odpadem ve městě stavbou fermentační stanice. Objekt s moderní technologií vybudují v sousedství čističky odpadních vod (ČOV).

Hlavními zásobyteli bioodpadem bude ČOV, občané města a jídelny z regionu úpicka. "Fermentační stanice dokáže vyrábět bioplyn, který lze využít například k výrobě elektrické energie," vysvětlil starosta Zdeněk Peterka.

Celý projekt nakládání s bioodpady je zajímavý tím, že počítá s rozsáhlou sítí dodavatelů. Obyvatelé budou vybaveni biologicky rozložitelnými sáčky, do kterých budou například vyhazovat zbytky od oběda. "Do jídelen bude jezdit vůz se speciální nástavbou. Fermentační stanice zpracovává i odpad z údržby veřejné zeleně," řekl Peterka.

Město tímto projektem splní v předstihu požadavky legislativy v oblasti odpadového hospodářství, které se budou zpřísňovat "Počítá se i s finančním přínosem pro rozpočet při prodeji elektrické energie, využití tepelné energie a při produkci organických hnojiv," dodal Peterka. Kapacita stanice nabízí ročně produkci 780 tisíc kilowatthodin elektřiny. Zpracováním bioodpadu vznikne také 2226 tun substrátu pro hnojení.

Celý projekt významnou měrou podporuje Evropská unie. Ze 40 milionů korun bude hradit tři čtvrtiny. "Deset procent jsme dostali od Státního fondu životního prostředí. Zbytek uhradíme z vlastního rozpočtu," dodal Peterka. Začátek stavby je plánován na přelom dubna a května.

Krkonošské noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí