Středa, 24. dubna 2024

Senát odmítl úvěr na investice do vodárenství

Senát odmítl úvěr na investice do vodárenství
Česko by si podle Senátu nemělo brát od mezinárodní finanční instituce zhruba třímiliardový úvěr na investice do vodovodů a kanalizací. Horní komora dnes zamítla návrh zákona, který přijetí úvěru předpokládá. Předlohu tak dostane k novému projednání sněmovna, která vzhledem k únorovému hlasování o předloze senátní veto asi hladce přehlasuje.

Zamítnutí navrhli senátoři ODS, podle nichž by vláda měla na investice najít prostředky ve státním rozpočtu. "Ať se vláda stará a najde ty prostředky v rozpočtu," přidal se Jaroslav Kubera (ODS) s připomenutím výroku někdejšího premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD), že "zdroje jsou".

Ministr zemědělství Jan Mládek (ČSSD) podotkl, že nepřijetí zákona by vedlo ke zvýšení cen vodného a stočného. Úvěr by podle něj mohly nabídnout i tuzemské banky, pokud budou schopny nabídnout nízký úrok a splatnost 25 let. Pokud by si ČR úvěr nevzala, mohlo by být podle předkladatelů zákona ohroženo splnění závazků vůči EU. Výběr instituce, která Česku úvěr poskytne, má být záležitostí ministerstva financí.

ČR potřebuje podle odhadů do roku 2010 investovat zhruba 69 miliard korun do čištění odpadních vod a kvality vody pro lidskou spotřebu, aby splnilo předpisy EU. Na investice do vodovodů a kanalizací by měly jít podle předpokladů z velké části peníze z evropských fondů, dále vlastní zdroje investorů, a podílet se bude také stát. Vzhledem k omezeným možnostem státního rozpočtu ale ministerstva zemědělství a financí navrhla úvěr na pokrytí části národních zdrojů.

"To jsme opravdu na tom tak špatně, že si musíme půjčovat tři miliardy od mezinárodních bank," dotázal se senátor Martin Mejstřík (za Cestu změny). Podle něj je situace zaviněna komunistickým hospodařením. "Je to dědictví komunistické strany. Vy se s ní kamarádíte, šáhněte jí do kešeně, ať vám to ta KSČM zaplatí," obořil se Mejstřík na ministra.

Splnění evropské směrnice o čištění městských odpadních vod si podle předpokladů do roku 2010 vyžádá asi 51 miliard korun. Zhruba 29,5 miliardy mají tvořit evropské fondy, něco přes 15 miliard vlastní zdroje investorů a přibližně šest miliard by měl dát stát (z toho 1,65 miliardy z navrhovaného úvěru).

Výdaje na plnění směrnice EU o jakosti vody určené pro lidskou spotřebu se v letech 2006 až 2010 předpokládají kolem 18 miliard korun. Polovinu, devět miliard, chce Česko získat z evropských fondů, asi 5,4 miliardy mají být vlastní zdroje investorů a přibližně 3,6 miliardy připadá na stát (z toho je 1,35 miliardy úvěr). Jde především o rozšiřování počtu obyvatel napojených na veřejné vodovody.

http://www.finance.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů