zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Starosta Londýna se namísto atomu rozhodl pro decentralizované, moderní a soběstačné město

22.03.2006
Obecné
Starosta Londýna se namísto atomu rozhodl pro decentralizované, moderní a soběstačné město
Populární starosta britské metropole Ken Livingstone zveřejnil koncem minulého týdne plán na zásadní proměnu komunální energetiky. Namísto oprašování jaderných technologií, které selhaly, vidí budoucnost v decentralizovaném a efektivním zásobování města energií. Jím přeferovaný scénář umožní do roku 2025 snížit tamní emise skleníkových plynů o 27 až 33 %.

Ve čtvrtek 16. března vystoupil starosta Livingstone s projektem „Powering London to 21st Century“. Srovnání čtyř možných variant vývoje komunální energetiky ukazuje, že při její decentralizaci lze výrazně zvýšit efektivitu výroby i využívání energie. Výsledkem je razantnější omezení emisí skleníkových plynů i dovozu zemního plynu, než kdyby se postupovalo podle vládnou prosazované výstavby nových jaderných reaktorů.

Studii připravila společně pro město Londýn a pro britskou pobočku Greenpeace mezinárodní konzultační firma PB Power. Vedení Londýna začalo prosazovat decentralizace komunální energetiky už v roce 2005, kdy Livingstone ustavil Agenturu pro klimatické změny (Climate Change Agency).

Starosta Livingstone uvedl svůj nový návrh slovy: „Jak tato studie ukazuje, decentralizace energetiky je mnohem lepší způsob, jak snížit emise CO2 na vládou požadovanou úroveň. Záchrana klimatu je nejdůležitějším úkolem lidstva a času nemáme nazbyt. Nemusíme čekat na zázračné technologie, které možná ani neexistují. Nemusíme ani oprašovat jaderné elektrárny, které již jednou selhaly. Vláda by měla upřít pozornost na zvyšování efektivity, decentralizaci a obnovitelné zdroje energie. Jako Londýn chceme jít příkladem a následovat nás může celá Británie. Není to samozřejmě recept na všechny problémy, ale je to jedna z funkčních alternativ vládního plánu.“

Závěry nové expertízy jsou ve shodě s několika předchozími studiemi, například počátkem března publikovanými závěry Komise pro trvale udržitelný rozvoj, podle nichž by britská energetická politika postavená na nových jaderných reaktorech v konečném důsledku znamenala vyšší emise skleníkových plynů než při alternativních scénářích.

Dva možné scénáře decentralizace (mírný a progresivní) by podle expertů ve srovnání se zachováním dosavadní struktury a stavbou nových reaktorů přinesl tyto výsledky:

- snížení emisí CO2 v rámci komunální a místní energetiky v Londýně o 27 až 33 % do roku 2025, což je v souladu s konečným cílem vlády snížit emise do roku 2050 o 60 %

- snížení spotřeby primárních paliv o 23,6 až 35,5 %

- snížení spotřeby zemního plynu o 7 až 15 %, a to i navzdory většímu podílu zemního plynu při výrobě tepla a elektřiny v kogeneračních jednotkách

- pokrytí 64 % celkové spotřeby elektřiny z místních zdrojů v rámci města, což znamená nižší odběr z celostátní sítě a tím i vyšší autonomii a spolehlivost dodávek

Plán decentralizace předpokládá, že se potřebná energie – elektřina i teplo – pro domácnosti, obchody i úřady bude v mnohem větší míře vyrábět v drobných zdrojích co nejblíž místu spotřeby. Studie přitom vycházela z dnes komerčně dostupných a ověřených technologií.

Další informace včetně podrobné studie lze najít na adrese http://www.greenpeace.org.uk/poweringlondon.

Jan Beránek

WISE Brno
Chytalky 24, 594 55 Dolni Loucky, Czech Republic
tel./fax 420-604-207305
email: jan.beranek@wisebrno.cz
http://www.wisebrno.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí