zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soukromé rezervace zachraňují přírodu

23.03.2006
Příroda
Soukromé rezervace zachraňují přírodu

CHLUMEC NAD CIDLINOU - Dávné přání obyvatel dopravou přetíženého Chlumce nad Cidlinou se stalo skutečností. Od včerejšího dopoledne je průjezd městem na trase Poděbrady - Hradec Králové zcela uzavřen pro těžkou dopravu.

Český svaz ochránců přírody před třemi lety začal s kampaní pojmenovanou "Místo pro přírodu!". Za tu dobu vykoupil v osmi lokalitách jedenačtyřicet pozemků o celkové výměře 25,91 hektaru. Od sponzorů i jednotlivých dárců získali ochránci na tento projekt téměř čtyři miliony korun. "Chránit přírodu prostřednictvím vlastnických práv je jeden zne júčinnějších způsobů. Protože když nám něco patří, tak je velmi pravděpodobné, že nám to nikdo nezlikviduje," vysvětlil Petr Stýblo zČSOP.

Členové mnoha ze čtyř set organizací svazu ochránců přírody totiž prošli smutnou zkušeností. Pozemky s ojedinělou přírodu, o které se často desítky let starali, získaly nového majitele, který je zdevastoval. Proto se ČSOP rozhodl s podporou peněz z Evropské unie vzácné lokality vykupovat. Podobný postup využívají tradičně také ochránci přírody v mnoha zemích Evropy a Jižní Ameriky. Jedním ze vzorů českých ekologů je například britský National Trust, který se stará o přírodní i historické dědictví.

Mezi nejvýznamnější lokality, které ČSOP vykoupil, patří horský prales tvořený buky a jedlemi v Šúrnici v Bílých Karpatech, Jindřišské údolí na Jindřichohradecku či lesní rašeleniště na Podblanicku ve středních Čechách. Soukromé rezervace se přitom návštěvníkům neuzavírají. "Chceme, aby lokality, které vykupujeme, sloužily i veřejnosti. Proto budujeme informační tabule či naučné stezky, vydáváme malé průvodce, kde zveme milovníky přírody k jejich návštěvě," uvedl Jan Moravec, koordinátor kampaně Místo pro přírodu.

Podstatnou část vykupovaných lokalit tvoří mokřady. A to nejen ve volné přírodě, ale i uprostřed měst. Vůbec prvním získaným pozemkem byl pražský Triangl, nyní je před podpisem smlouva o zakoupení areálu bývalé cihelny v Liberci zvaného Opičák, kde se vyskytují desítky vzácných druhů ptáků a obojživelníků. Jinak ale ochránci nechtějí příliš prozrazovat, o které pozemky mají zájem. "Šroubuje to ceny nahoru," vysvětlil Stýblo.

Podle ČSOP se za posledních padesát let v České republice zmenšila přírodní území o neuvěřitelné čtyři tisíce kilometrů. To představuje rozlohu Zlínského kraje, šesti šumavských národních parků či čtverce o stranách dlouhých třiašedesát kilometrů.

ZA PADESÁT LET UBYLO:1300 km2 luk, 2400 km2 mezí, 4000 km stromořadí Za poslední tři roky ochránci vykoupili: pozemky v osmi lokalitách, jejich celková výměra je 25,91 ha. Dárci poskytli 3 825 765,- Kč Konto kampaně Místo pro přírodu:9999922/0800.

DALIBOR DOSTÁL
Deníky Bohemia

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí