zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cyklotrasy a cyklostezky

30.03.2006
Obecné
Cyklotrasy a cyklostezky
Do budování tras pro cyklisty tečou v Česku ročně desítky miliónů korun. Neexistuje však žádná centrální evidence, co se udělalo nového, co se opravilo a jak se s penězi prostředky hospodaří.
Města říkají, že budují cyklostezky, tedy komunikace pro každodenní dopravu do práce či do školy na kole. Kilometr asfaltové cyklostezky přijde i na několik miliónů. Zatímco Hradec Králové či Pardubice mají systém cyklostezek vyhovující většině obyvatel, kteří si vybírají, zda se vyplatí jet na kole, autem nebo MHD, Praha a Brno nabízejí jen pár kilometrů opravdových cyklostezek.
Cyklotrasy jsou značené cesty pro cykloturistiku. Klub českých turistů vyznačil cyklo-trasy především po silnicích. Proti silničním cyklotrasám se staví několik mapových a průvodcovských nakladatelství v čele se zlínským Shocartem, které vydávají popisy vlastních doporučených tras bez ohledu na KČT. Do zmatku vstoupily obce a regiony, které na vlastní značení získávají peníze z fondů EU.
Proti cyklostezkám se občas stavějí ochránci přírody a také někteří pěší turisté, kteří se nechtějí o cesty dělit. Také proto v Agentuře ochrany přírody a krajiny vznikla pracovní skupina pro rekreaci, sport a turistiku, aby sjednotila postoj ochránců přírody k rekreačním sportovcům. Pro běžného cyklistu vře na poli cyklotras i stezek nepřehledný chaos. Neexistuje publikace, internetová stránka ani infocentrum, kde by šlo kompletně zjistit, kam se dá na kole v Česku vyrazit.
Téma IN připravil JAKUB TUREK
Autor je šéfredaktorem specializovaného serveru Horydoly.cz
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí