zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesy ČR zatím zpracovaly asi čtvrtinu dříví ze zimní kalamity

30.03.2006
Les
Lesy ČR zatím zpracovaly asi čtvrtinu dříví ze zimní kalamity
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zatím zpracoval asi čtvrtinu dříví, které mu v zimě poškodila sněhová a námrazová kalamita. Zejména těžký zledovatělý sníh poničil v lesích podniku zhruba 1,5 milionu metrů krychlových ilustrační foto redakcedříví, což je zhruba pětina jeho ročních těžeb. ČTK to dnes řekla mluvčí LČR Alexandra Křižková. Škody na porostech podnik již dříve vyčíslil v řádu stovek milionů korun.

    "Do 21. března se podařilo zpracovat asi 360.000 kubíků kalamitního dříví," řekla mluvčí. Dodala, že v některých lokalitách nyní těžbu ztěžuje silná obleva a déšť.

    Likvidaci celé kalamity by Lesy ČR chtěly stihnout do poloviny roku. Pokud by se lesníkům nepodařilo poškozené stromy včas dostat z lesa, hrozila by ve smrkových porostech kůrovcová kalamita. U borovice pak v teplém počasí hrozí modrání, což cenu dříví znehodnocuje, dodala mluvčí.

    Kalamita postihla zejména jižní Čechy, kde je na majetku LČR poškozeno téměř milion metrů krychlových dřeva. Vůbec nejhůře postiženou je Lesní správa Třeboň, kde je poškozeno asi 450.000 metrů krychlových dřeva, což odpovídá více než čtyřem ročním těžbám.

    Podobná kalamita většího rozsahu naposledy zasáhla státní lesy na severní Moravě v roce 2002. Proti nynější si však vyžádala jen pětinové škody v objemu zhruba 300.000 metrů krychlových dřeva.

    LČR patří asi polovina lesů v zemi, za loňský rok firma předběžně ohlásila hrubý zisk 1,12 miliardy korun.

 

www.cerstvezpravy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí