zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Liberecká ČIŽP: Pašování odpadů z Německa ustává

31.03.2006
Odpady
Liberecká ČIŽP: Pašování odpadů z Německa ustává
LIBEREC - Žádné tajně dovážené odpady nenašli celníci, policisté a pracovníci České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v 250 kamionech, které prohlédli v úterý na česko-německém hraničním přechodu v Rumburku, řekla Danuše Hráská z liberecké ČIŽP. "Pokusy o nelegální dopravu odpadů z Německa do severních Čech v poslední době ustávají, k čemuž přispěly právě časté kontroly," dodala Hráská.

ČIŽP, celníci i policisté začali v severních Čechách kamiony sledovat poté, co se na Českolipsku a na Frýdlantsku objevily dva velké sklady německého odpadu. Loni v létě a na podzim přepravily kamiony z Německa do Arnoltic a Černous na Frýdlantsku přibližně 3000 až 4000 tun odpadu. Ve stejnou dobu do Sosnové u České Lípy dorazilo z Německa kolem 7000 tun odpadu.

ČIŽP později dvěma českým firmám ze Šluknova a z Frýdlantu udělila za nelegálně dovezené odpady pokuty 300.000 a 250.000 korun a nařídila skládky odstranit. Ze Sosnové musí zmizet do konce letošního dubna a z Arnoltic do konce září. V Arnolticích vznikne linka na třídění odpadů a poputují odtud k dalšímu zpracování.

"Pokud v Sosnové odpady zůstanou i v květnu, hrozí firmě pokuta až dva miliony korun. Odpady pak zlikviduje někdo jiný, firma ale uhradí všechny náklady," uvedla Hráská.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí