zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Voda z vodovodu ptačí chřipku nepřenáší, vodárny udělaly prevenci

04.04.2006
Voda
Příroda
Voda z vodovodu ptačí chřipku nepřenáší, vodárny udělaly prevenci

Voda z vodovodu ptačí chřipku nepřenáší, ujistila mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková. Pitná voda je dezinfikována chlorem, v některých úpravnách se před chlorací také ozonizuje, vysvětlila. Podle mluvčí provedly pražské vodárny důkladnou kontrolu jímacích objektů povrchové vody a zabezpečily je tak, aby se do nich nemohla dostat těla mrtvých ptáků.

"Dále byly zkontrolovány zdroje podzemní vody, jímací území Káraný, zdroj Šárecké údolí a zdroj Radonice, a byly zabezpečeny tak, aby do nich nemohli vniknout ptáci či jiní teplokrevní živočichové," uvedla.

Hlavní hygienik ČR Michael Vít v dnešních Otázkách Václava Moravce na ČT 24 řekl, že i kdyby infikovaný pták zanesl do vody výkaly, byly by viry chřipky tak naředěny, že riziko nákazy je jen teoretické.

Dvořáková uvedla, že úpravou vody jsou viry z větší zčásti zneškodněny. "Standardní úprava spočívající v koagulaci, filtraci a dezinfekci sníží koncentraci škodlivin až o deset řádů. Při normálním fungování úpravny a distribuce není nutno zvyšovat ani dávku dezinfekce," upřesnila.

Pražské vodárny podle mluvčí zkontrolovaly úpravny vody a vodojemy. Zabezpečily otvory, jimiž by se mohla přenést nákaza vzdušnou cestou.

Dvořáková zdůraznila, že opatření jsou preventivní. Světová zdravotnická organizace dosud nikdy nezaznamenala přenos viru ptačí chřipky na člověka z vody. Virus se přenáší vzduchem, v některých případech byly vstupní bránou infekce oči. "K nákaze dochází jen při blízkém, dlouhodobém a opakovaném kontaktu s infikovanými zvířecími sekrety," dodala mluvčí.

V Česku je podle ní veškerá pitná voda upravena tak, aby v ní nebyly zdraví škodlivé mikroorganismy. Vyhláška ministerstva zdravotnictví stanoví požadavky na pitnou a teplou vodu, stejně jako na rozsah a četnost kontroly pitné vody.

Vodu pro hlavní město kontrolují akreditované laboratoře Pražských vodovodů a kanalizací a Hygienické stanice hlavního města Prahy. Vodní zdroje pro úpravu pitné vody jsou trvale sledovány. Jejich kvalitu sledují Povodí Vltavy a Pražské vodovody a kanalizace.

V uplynulém týdnu bylo na jihu Čech nalezeno deset mrtvých labutí, u šesti už byla potvrzena ptačí chřipka způsobená virem H5. Formu nebezpečnou pro člověka způsobenou virem H5N1 dosud potvrdila referenční laboratoř EU v Británii pouze u první z nalezených labutí. Na výsledky testů ostatních se čeká.

Zdroj: www.agris.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
MŽP ČR
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Praha
SW CASEC
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Mladá Boleslav
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí