zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pitná voda ze zámeckého rybníčku

10.04.2006
Voda
Pitná voda ze zámeckého rybníčku

Choltice - Čističku odpadních vod, kterou tento měsíc uvádí do zkušebního provozu, vybudovala obec díky státní dotaci i vlastním penězům.

Do a. s. Vodovody a kanalizace (VaK) Pardubice, jež region zásobuje pitnou vodou a likviduje i splašky, ji však obec nevloží. Nechá si ji zcela ve svém majetku. Uchová si tak nezávislost při stanovení výše stočného, které může být možná o polovinu levnější, než účtuje VaK Pardubice.

Starosta Jan Málek nevylučuje, že se Choltice osamostatní i v dodávkách pitné vody. "Vodovod jsme realizovali z vlastních finančních prostředků, to znamená, že je ve vlastnictví obce Choltice. Za symbolickou cenu ho pronajímáme a hospodaří s ním VaK. Ale dost těžko trávíme situaci, co se týká výše vodného," říká Jan Málek. Pod Cholticemi je přitom podle hydrohospodářů velká podzemní zásobárna vody, kterou VaK na katastru obce čerpá pro Přelouč a Chrudim. Najdou se zde ale i jiná vývěrová místa jako například rybníček v zámecké oboře.

"Podle hygienické stanice má voda jakost ve třech čtvrtinách povolené normy pro kojeneckou vodu. To znamená, že je vysoce jakostní. My jako Choltice máme tuhle záležitost v záloze, kdyby neúměrně vzrostly platby. Vodovod tady máme a zdroj vody taky. To nám udává směr, že je možné i tuto situaci řešit tím, že propojíme zdroj vody s naším vodovodem a budeme mít také ve vlastní režii vodovod. Pak bychom byli úplně nezavislí na VaKu," zdůrazňuje choltický starosta.

zdroj: Pardubické noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí