zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Liberální institut proti snižování daní?

12.04.2006
Obecné
Liberální institut proti snižování daní?

Hnutí DUHA dnes ráno ostře kritizovalo noční prohlášení vedoucí Centra pro studium životního prostředí Liberálního institutu, podle které v důsledku ekologické daňové reformy „vysoké daně budou mít dopad na domácnosti“ [1]. Ekologická organizace tuto kritiku  označila za demagogické překroucení navrhované reformy.

 

Za správný, alternativní „recept“ pracovnice Liberálního institutu označila investice do energetické efektivnosti a čistých zdrojů energie – tedy přesně opatření, kvůli kterým se reforma zavádí – a „slevy na [spotřebních] daních“ pro čistější paliva a technologie – které ovšem navržená reforma obsahuje.

 

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Ekologická daňová reforma nespočívá ve zvýšení daní, nýbrž ve snížení jedněch a zvýšení druhých, a to o stejnou částku. Pokud tedy Liberální institut kritizuje reformu s tím, že zvýší daně, šlo by stejně dobře tvrdit, že reforma vlastně daně sníží. Máme tomu rozumět tak, že Liberální institut je proti snižování daní? Samozřejmě nikoli – to jen obojí je naprosto demagogickým překroucením návrhu. Každý podnik, který vytváří nová pracovní místa a investuje do čistých, efektivních technologií s nižší spotřebou energie, na reformě vydělá. Operace tedy sníží nezaměstnanost, podpoří inovace a modernizaci ekonomiky. Navíc opatření, která Liberální institut považuje za alternativu k ekologické daňové reformě, jsou ve skutečnosti součástí návrhu.“

 

 

Kontakt:        Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, 222 513 859, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

 

 

Poznámky:

 

[1] Tereza Urbanová z Liberálního institutu v České televizi – Události, komentáře, 10. dubna večer
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí