zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Souměři se bude jednat o znečištění vod

14.04.2006
Voda
V Souměři se bude jednat o znečištění vod

Zítra dopoledne, tj. v pátek 14. 4. 2006, proběhne v Souměři na Tachovsku úřední jednání za účelem prošetření podezření ze spáchání přestupku ohrožení spodních a povrchových vod z hnojiště, výběhu skotu a liščí farmy. Na tyto problémy upozornila před dvěma týdny plzeňská pobočka Dětí Země.

 

Dle našich aktuálních informací rozbor vody z jedné ze studní v Souměři prokázal extrémní překročení limitních hodnot mikrobiologických ukazatelů”, říká Martin Hyťha z Dětí Země. “Výsledky nasvědčují tomu, že zdrojem je pravděpodobně průsak z nezpevněného výběhu na svahu nad obcí.” Jiří Jáchim chová asi 200 krav a ovcí, přičemž jejich výkaly nebyly z pozemku delší dobu odklízeny.

 

Studně jsou využívány jako zdroj pitné vody místních obyvatel, zjištěná kontaminace vod tedy znamená vážné ohrožení jejich zdraví.

 

Další problémy, o kterých se bude jednat, se týkají dlouhodobého nezajištěného hnojiště a výtoku znečištěných vod z liščí farmy, kterou vlastní a provozuje též Jiří Jáchim.

 

Samotný chov lišek na kožešinové farmě je dalším, dříve nezmiňovaným ekologickým problémem. Podrobnější informace o něm zveřejnila nedávno organizace Svoboda zvířat na svých webových stránkách (viz níže).

 

 

Oficiální začátek pátečního jednání je v 9:00, případným zájemcům z řad zástupců médií se budeme ochotně věnovat po skončení jednání (tj. cca. mezi 10-11 hod.), případně uvítáme předchozí telefonickou domluvu. Na místě budou k dispozici podrobné informace k případu.

 

Více informací na internetu:

·        tisková zpráva Dětí Země “Soukromý zemědělec v Souměři na Tachovsku ohrožuje čistotu vod” z 3. 4. 2006: www.detizeme.cz

·        o znečištění vod: vov.unas.cz

·        o chovu lišek na kožešinové farmě: www.svobodazvirat.cz

 

Kontakt:

Martin Hyťha, Děti Země, tel.: 377 240 772, 606 104 784

 

Jednání povede:

Miroslav Rolko, Městský úřad Tachov – odbor životního prostředí: 374 705 253

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí