zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Škody na lesích jsou šokující

14.04.2006
Les
Škody na lesích jsou šokující

VSETÍN - Už nyní je zřejmé, že letošní zima si vybrala krutou daň také na lesních porostech. S odtávajícím sněhem lesníci odhalují škody, které se vyšplhají do milionů korun. "Jen na Vsetínsku byly poškozeny stovky hektarů lesů," vysvětlila mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Následky letošní sněhové kalamity se nejvíce projevily na mladých lesních porostech. "Poškození se projevilo formou zlomů ve vrcholcích i spodních částech kmenů a formou vývratů," uvedl Dušan Pinďák z odboru životního prostředí vsetínské radnice. Například vsetínské městské lesy evidují 72 hektarů poškozených lesů, tedy téměř deset procent lesního majetku. Podobně je na tom také vsetínská správa Lesů ČR. "Kalamita zasáhla přibližně pětatřicet tisíc kubíků dřeva ve slabších porostech, což odpovídá zhruba třetině roční těžby," informoval Josef Dobeš ze vsetínské správy Lesů ČR.

Kalamitní dříví je atraktivní pro hmyzí škůdce, proto je nutno jej co nejdříve zpracovat. "Zákon určuje termín, do kdy musí být toto dříví vytěženo. Ten se sice liší podle nadmořské výšky, nejpozději ale musí být zpracováno do konce června," upozornil Pinďák.

Likvidace kalamitního dřeva a následná obnova lesních porostů, která spočívá v krajním případě až v jejich rekonstrukci, si vyžádá miliony korun. Jen Městské lesy Vsetín odhadují náklady na zmírnění následků kalamity na více než tři miliony. "Právě za tímto účelem jsme předložili žádost o dotaci do Operačního programu Zemědělství. V případě úspěchu bude celá částka uhrazena z toho grantu," uzavřel místostarosta města Jaromír Kudlík.

www.zlin.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí