zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Důležité upozornění pro provozovatele zařízení spadajících do EU ETS

19.04.2006
Ovzduší
Legislativa
Důležité upozornění pro provozovatele zařízení spadajících do EU ETS

Provozovatelům, kteří ještě nemají u OTE otevřený účet povolenek či nejsou ve finální fázi jeho otevírání, nelze v žádném případě garantovat, že účet bude zprovozněn včas

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) společně s Operátorem trhu s elektřinou, a.s. (OTE) – správce rejstříku – upozorňují, že vzhledem k nutným krokům potřebným pro zprovoznění účtu provozovatelů v rejstříku povolenek, že těm provozovatelům, kteří ještě nemají u OTE otevřený účet povolenek či nejsou ve finální fázi jeho otevírání, nelze v žádném případě garantovat, že účet bude zprovozněn včas pro vyřazení povolenek, které lze provést jedině převodem z účtu v rejstříku.

 

MŽP i OTE samozřejmě vyvinou maximální úsilí pro řešení těch provozovatelů, kteří tuto záležitost řeší „na poslední chvíli“, ale vzhledem k nutným administrativním krokům jde o velmi obtížně zvládnutelný problém.

 

MŽP ani OTE není povinno upozorňovat provozovatele jmenovitě na to, že si mají účet otevřít!

 

V této souvislosti upozorňujeme zejména na následující:

 

-         pro jednání s OTE ohledně otevírání účtu není třeba čekat na vydání povolení, příslušnou dokumentaci pro uzavření smlouvy lze řešit paralelně – účet bude nicméně otevřen až po vydání povolení (nabytí právní moci příslušného rozhodnutí)

-         stejně tak není třeba čekat na rozhodnutí o alokaci u nových provozovatelů a u tzv. zapomenutých zařízení – kroky k otevření účtu lze řešit paralelně s přípravou rozhodnutí o alokaci

 

Současně připomínáme povinnosti pro provozovatele vyplývající z legislativy:

 

Pro zařízení, která byla provozována již v roce 2005 platí především následující:

 

1.      § 3 zákona stanoví, že zařízení stanovené v příloze č. 1 zákona je možno provozovat jen s povolením k emisím skleníkových plynů. Každý provozovatel takového zařízení, které bylo provozováno v lednu 2005 a dále byl povinen zažádat o povolení k emisím skleníkových plynů do 6 týdnů od nabytí účinnosti zákona – §20 zákona – (polovina února 2005). Provozování bez povolení či bez zažádání o povolení do stanovené doby znamená, že zařízení je provozováno v rozporu se zákonem. Toto jednání je dle § 18 zákona sankciovatelné.

 

2.      Provozovatel zařízení má povinnost zjišťovat emise v souladu s povolením a právními předpisy - §7 zákona

 

3.      Provozovatel zařízení  má dále povinnost  předložit výkaz emisí za předchozí kalendářní rok do 28. února běžného kalendářního roku - §7 zákona.

 

4.      Provozovatel je povinen předložit doklady o ověření množství emisí za předchozí kalendářní rok do 31. března běžného kalendářního roku - §7 zákona.

 

5.      Provozovatel je povinen vyřadit množství povolenek odpovídající emisím za předchozí kalendářní rok do 30. dubna - §12 zákona.

 

6.      Provozovatel je povinen hlásit ministerstvu  informace podle § 6 zákona (oznámení zamýšlené změny, změny údajů v povolení).

 

V této souvislosti upozorňujeme, že zejména body 2-6 jsou sice pevně vázány s povolením, nicméně nebylo-li dosud povolení vydáno, je jak provozovatel, tak případný ověřovatel povinen postupovat přímo v souladu s legislativou (zákon č. 695/2004, vyhláška č. 696/2004), protože povolení pouze konkretizuje obecné požadavky dané tímto zákonem a vyhláškou.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí