zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

U Hradce byly objeveny nebezpečné chemikálie

25.04.2006
Odpady
Chemické látky
Havárie
U Hradce byly objeveny nebezpečné chemikálie
Při kontrole skládky v Libčanech na Hradecku našli chemici přes tisíc druhů nebezpečných látek. Kromě látek na bázi ropných produktů, jako jsou mazadla nebo vyjeté oleje, byly objeveny například fenoly, kyanidy a rtuť.
Vzorky látek byly dopraveny do policejního výzkumného ústavu v Příbrami k dalším rozborům. Výsledky dostanou představitelé kraje a hasičů a dnes se podle nich rozhodne, jestli se látky zůstanou na místě, nebo budou ihned odvezeny. Do té doby bude hlídat skládku chemikálií policie, která kvůli nálezu obvinila tři obchodníky s chemikáliemi z přechovávání nebezpečných látek.
Zatčeni jsou zaměstnanci soukromé firmy SNOG HK a policie je zadržela po domovní prohlídce. Tato firma mohla podle některých zdrojů likvidovat lékařský odpad, ale pouze v omezeném rozsahu. Nalezené množství látek je však mnohem větší.
"Byla to malá chemická továrna, kde se pravděpodobně vyráběly další chemikálie," uvedl k odhalení v objektech někdejší firmy Vertex Hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík.
Policisté ani chemici nechtěli k případu vydávat informace.
"Nemohu k tomu nic říci, policie mně požádala, abych k tomu nic nesděloval, protože na případ uvalila informační embargo," uvedl například Karel Petrželka, generální ředitel firmy Dekonta, jejíž specialisté odhalenou skládku prozkoumávali.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí