zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dělat správné věci správně

25.04.2006
Obecné
Dělat správné věci správně

Ministerstvo vnitra ČR zařadilo mezinárodní program místní Agenda 21 mezi kritéria pro měření kvality veřejné správy ve městech, obcích a regionech v České republice. Kvalita úřadu se tak může napříště posuzovat také podle toho, jak dobře komunikuje se svými občany a bere vážně jejich názory nebo jak se na místní úrovni zabývá udržitelným rozvojem. Uznání místní Agendy 21 jako kritéria činnosti radnic bylo iniciováno asociací Národní síť Zdravých měst (NSZM). NSZM spojuje již více jak 11 let několik desítek radnic, které se dosud zapojily do programu místní Agenda 21v naší republice.

Místní Agenda 21 (MA21) je mezinárodní program, založený na uplatňování udržitelného rozvoje na místní úrovni a na aktivním zapojování občanů do života obce, města nebo kraje. Aby bylo možné zjistit úroveň realizace tohoto programu, vznikla na půdě Rady vlády pro udržitelný rozvoj sada jedenadvaceti Kritérií MA21.

MA21 je rámcem pro model řízení úřadu, který můžeme popsat slovy dělat správné věci správně“, říká Ing. Milan Půček, tajemník MěÚ Zdravého města Vsetín a spoluautor knihy „Benchmarking ve veřejné správě“. „Záběr MA21 je velmi široký, a proto můžeme díky ní např. vyhodnocovat spokojenost občanů, dostupnost základních služeb, ale také ekologickou stopu a další ukazatele vztahující se ke kvalitě života a udržitelnému rozvoji“, dodává Ing. Půček.

„Jako možnost zviditelnění dobré práce samospráv v ČR vyhlašujeme resortní „Cenu MV ČR za kvalitu a inovaci v územní veřejné správě, uvedl RNDr. Josef Postránecký, náměstek ministra vnitra. Kromě standardních nástrojů zvyšování kvality veřejných služeb, jako jsou metody CAF, Balanced Scorecard či normy ISO 9001 a 14001, bude v letošním roce poprvé použit jako měřítko kvality práce úřadů také program místní Agenda 21. Je výhodou, že asociace Národní síť Zdravých měst má v praxi s tímto mezinárodním standardem již více než desetileté zkušenosti a její členská města, obce a regiony jej realizují na dobré úrovni a mohou být inspirací pro ostatní, doplnil náměstek Postránecký.

(více informací k soutěži: www.mvcr.cz)

Způsoby jak měřit kvalitu práce úřadu a jejich služeb pro občany budou též předmětem semináře NSZM s názvem „Metody kvality ve veřejné správě“, který se uskuteční na MV ČR dne 26. dubna 2006. Setkání, které zaštítil ministr vnitra Mgr. František Bublan, bude zaměřeno na ukázky praktického využití Kritérií MA21 a dalších metod měření kvality VS v souvislosti se strategickým řízením k udržitelnému rozvoji na lokální úrovni (více informací na www.nszm.cz).
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí