zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Před torzem skládky vzplál předvolební boj

25.04.2006
Odpady
Před torzem skládky vzplál předvolební boj

Libčeves - Premiér Jiří Paroubek kvůli situaci s nelegálními odpady přijel do Libčevse na Lounsku. Až do skončení besedy do pátečních nočních hodin za zavřenými dveřmi na libčeveské radnici dokázaly rozhořčené místní ženy čekat v pátek večer na premiéra.

"Proč jsme se my, místní lidé, nemohli zúčastnit besedy?" zaútočily ženy na premiéra hned, jakmile vyšel z radnice. Vylíčily poté premiérovi, jak probíhaly v obci velikonoční svátky. Většina lidí se bála vyjít z domu nebo větrat pro silný zápach z hořících plastů.

"Měly jsme na návštěvě vnoučata a všechny čtyři děti odjížděly odtud nemocné," uvedla Marta Formanová z Libčevse. Podle další ženy by měla vláda přispět rodinám s malými dětmi na vitaminové přípravy k odbourání vlivu zhoršeného ovzduší.

Premiér vyslovil přesvědčení, že zplodiny z požáru nebyly toxické, přestože tentokrát hořely plasty a textil z umělých vláken. Jako viníka za pomalý postup při likvidaci skládky označil lounskou radnici, jejíž starosta Jan Kerner je členem ODS a v radě není ani jediný člen ČSSD.

Ústecký senátor za ODS Pavel Sušický na Paroubkova slova řekl, že v Libčevsi před skládkou vzplál zbytečně předvolební boj. "Řešení se mělo najít hned. Starostka Libčevse mohla hned získat peníze přímo," zdůraznil Sušický.

Lounský starosta Jan Kerner uvedl, že problém byl v kompetenci prvního správního úřadu, který se tím začal zabývat, České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Ta také začala sondovat u firmy CELIO na Mostecku podmínky dočasného uskladnění odpadu, ale nakonec zjistila, že k tomu není kompetentní. Ministerstvo životního prostředí proto doufalo, že do meziskladu nechá odvézt odpad město Louny jako pověřená obec. Louny to již 3. dubna odmítly, protože podle zákona o odpadech měl záležitost řešit první správní orgán, který se tím zabýval, tedy ČIŽP. Kompetenční začarovaný kruh se uzavřel. "Také jsme se nechtěli vystavovat riziku, že odvezeme do meziskladu odpad, který ale nakonec nemusí Němci vyzvednout a zůstane otázka, kdo bude za odpad dál platit a co s ním dál," dodává Kerner.

Starostka Libčevse Vlasta Staňková navrhla již na jednání 3. dubna, že Libčevse nechá odvézt odpad sama. "Úředníci ministerstva životního prostředí ale řekli, že to podle zákona nejde. A nakonec to tak se zbytečným zpožděním skončilo," vzpomíná Kerner.

TÁŇA VAVŘÍNOVÁ, FRANTIŠEK ROČEK
Severočeské noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí